Lanski začetek biatlonske sezone v Östersundu je bil za Slovenijo uspešen, saj sta Jakov Fak in Polona Klemenčič osvojila četrto mesto v mešani štafeti dvojic. Nadaljevanje sezone ni bilo popolnoma v skladu s cilji in željami, a je bilo še vedno dovolj dobro, da je moška reprezentanca v pokalu narodov z enajstega mesta napredovala na deveto, ženska pa je sezono končala na enajstem mestu. Tako sta obe ekipi pridobili po eno mesto, zato bodo imeli biatlonci na startu lahko pet tekmovalcev, biatlonke pa štiri. Novost v primerjavi z lansko sezono je tudi, da Nemec Ricco Gross ne bo več glavni trener. Namesto njega reprezentanco znova vodi Janez Marič, ki je bil zadnji dve leti eden izmed dveh pomočnikov nekoč enega najboljših biatloncev na svetu. V trenerskem štabu sta ob njem še Boštjan Klavžar, ki je bil v tej vlogi že lani, in strelski trener Ljubo Tomažič.
Ena lastovka še ne prinese pomladi
»Priprave smo začeli maja, ko smo šli na Hrvaško, kjer smo naredili dobro bazo. Počasi smo dodajali intenzivnost in čeprav so nekateri tekmovalci imeli nekaj težav z boleznimi, smo dobro pripravljeni. Za zaključek smo imeli tudi srečo z dobrimi snežnimi pripravami v Obertilliachu, kjer smo se na tekmi v konkurenci z Avstrijci, Hrvati in Bolgari dobro odrezali,« je na predstavitvi ekipe v Muzeju bančništva v Ljubljani dejal Janez Marič, ki je bil zadovoljen tudi s testiranji na Fakulteti za šport v Ljubljani.
»Želim si dober start v sezono, ki je pomemben za dobro vzdušje in samozavest, vendar dobro vemo, da ena lastovka še ne prinese pomladi,« se dobrega uvoda v novo sezono nadeja Marič, ki ga nova pravila Mednarodne biatlonske zveze (IBU) ne skrbijo. Najboljših petnajst tekmovalcev iz skupnega seštevka svetovnega pokala ne bo več moglo nastopati v prvi skupini tekmovalcev, kot je bilo pogosto doslej. »Nova pravila ob normalnih snežnih razmerah ne bi smela vplivati na rezultat. Zapisana so tako, da bodo tekmovanja bolj zanimiva za gledalce na stadionu in pred televizijo, v praksi pa to pomeni, da bo Jakov Fak vedno startal v tretji skupini.«
Pred svojo devetnajsto sezono v svetovnem pokalu je najboljši slovenski biatlonec v poletnem delu sezone navduševal na tekmah na rolkah. Med drugim je sredi septembra v Dresdnu premagal Johannesa Thingnesa Boeja, ko pa so začeli intervalne treninge, ga je ustavila angina. »Pred boleznijo je bila moja pripravljenost zelo dobra, težko pa rečem, kje sem trenutno. Če že na začetku ne bo vse tako, kot si želim, verjamem, da bo kasneje, saj sem se poleti udeležil mednarodnih tekem, kjer sem dobil veliko dobrih povratnih informacij. Ne glede na vse sem optimističen glede pripravljenosti, a v resnici ni enako, kot če bi bil vseskozi zdrav. Najpomembnejše je, da se bom udeležil že prvih tekem svetovnega pokala,« je pred odhodom na Finsko dejal 37-letni Jakov Fak.
V Kontiolahtiju, kjer bo v devetih dneh deset tekem, bodo ob Faku v slovenski moški reprezentanci nastopili še Miha Dovžan, Lovro Planko, Anton Vidmar in Matic Repnik. V ekipi A je tudi Mark Vozelj, ki bo sezono začel že v četrtek na tekmi pokala IBU v Idre Fjaellu na Švedskem, tako kot tudi Kaja Zorč in Klara Vindišar, članici ženske ekipe A.
Anamarija Lampič z zdravstvenimi težavami
V zaostanku s treningi je tudi Anamarija Lampič, ki je bila lani s 17. mestom v svoji drugi biatlonski sezoni najboljša slovenska tekmovalka. »Nekoliko me je načel prehlad v septembru, vendar mi na srečo ni bilo treba jemati antibiotikov, a tekaško še nisem povsem tam, kjer si želim biti. Toda energija je dobra, tekaška forma bo tako in tako prišla s tekmami. Zame je pomembno, da sem napredovala v streljanju in vem, česa sem sposobna. Dovolj dolgo sem že v športu, da vem, kako stvari potekajo. Pred menoj je še ena dobra sezona z veliko učenja, glavna sezona oziroma cilj, ki sem si ga zadala s prestopom v biatlon, pa so olimpijske igre,« uvodne tekme v Kontiolahtiju pričakuje Anamarija Lampič. V ženski ekipi bodo na Finskem slovenske barve zastopale še Polona in Živa Klemenčič ter Lena Repinc.
»Ekipa je bolj ali manj nemoteno opravila vse priprave na novo sezono. Za panogo je glavni cilj svetovno prvenstvo februarja in domača postaja marca na Pokljuki. Cilji so, enako kot vedno, ambiciozni. Tako v ženskem kot moškem delu si želimo biti med najboljšimi desetimi v pokalu narodov, posamično pa imeti tekmovalca ali tekmovalko med najboljšimi 15. Če se stvari zložijo, so končni cilj seveda stopničke v svetovnem pokalu ali na svetovnem prvenstvu,« je cilje slovenske biatlonske izbrane vrste strnil Tomas Globočnik, vodja biatlonske panoge na Smučarski zvezi Slovenije.
Prvi mesti v skupnem seštevku svetovnega pokala bosta branila Norvežan Johannes Thingnes Boe in Italijanka Lisa Vittozzi, ki je zaradi težav s hrbtom ne bo na uvodnih tekmah na Finskem. Namesto tega bo trenirala v Obertilliachu, pripravljena pa naj bi bila za drugo postajo svetovnega pokala, ki bo od 13. do 15. decembra v Hochfilznu.