Potem ko so košarkarji Cedevite Olimpije v zadnjih dveh sezonah evropskega pokala skupaj zbrali vsega štiri zmage na 36 tekmah, so že na začetku letošnje pri treh. Na četrtem obračunu v drugo kakovostnem evropskem tekmovanju so Ljubljančani v Stožicah na kolena spravili litovski Lietkabelis, ki je v prvem polčasu deloval nebogljen, v drugem pa pokazal zobe in namučil nasprotnika. Zmaje v petem krogu prihodnji teden čaka še en premagljiv nasprotnik, saj bodo gostovali v Solunu pri Arisu.

Začasni glavni trener Cedevite Olimpije Đorđe Adžić je presenetil, ko je v začetno peterko na tako pomembni tekmi uvrstil Žigo Daneua, potem ko na zadnji tekmi proti Splitu v ligi ABA ni stopil na parket. Lietkabelis je v Stožice prišel v katastrofalni strelski formi, saj je na zadnji tekmi proti Arisu zgrešil vseh 15 poizkusov za tri točke, pred tem pa proti Hapoelu iz Jeruzalema zadnjih šest, torej skupno 21. Na splošno so varovanci trenerja Nenada Čanaka delovali izredno nesamozavestno, kar Olimpija sprva ni znala kaznovati. Kapetan Jaka Blažič, ki se je povzpel že na sedmo mesto na večni lestvici strelcev evropskega pokala, je nespretno zgrešil dva polaganja, soigralci pa so storili kakšno napako preveč. Ko je Devin Robinson na začetku druge četrtine atraktivno zabil v protinapadu, je prednost prvič narasla na deset točk, kasneje pa se dvignila na celo 23 točk. Zanimivo je, da je Čanak ob robu parketa porazno predstavo svojega moštva spremljal dokaj mirno, kot da je vse skupaj pričakoval. Lietkabelis je nadaljeval tudi s katastrofalnim metom izza črte 6,75 metra, saj so zgrešili vseh 12 poizkusov v prvih 20 minutah.

V garderobi gostov je bilo ob polčasu zagotovo glasno, saj se je njihov odnos v nadaljevanju povsem spremenil. K igri so pristopili precej bolj agresivno, kar je košarkarje v zelenih dresih nekoliko presenetilo, ko pa so po 33 zaporednih zgrešenih metih za tri točke le zadeli, je vrag vzel šalo. Trener Adžić je vzel minuto odmora, a veliko s tem ni spremenil. Lietkabelis se je sprostil in zadel še naslednje tri mete za tri, prednost Olimpije pa je naenkrat skopnela na vsega štiri točke. Ko je bilo najtežje, so gostitelji zagrizli v obrambi, z delnim izidom 8:0 pa zadihali nekoliko lažje. Lietkabelis se kljub temu ni predal, a je v igri znova padel in začel grešiti mete od daleč, kar je nasprotnik znal kaznovati in je na koncu dokaj mirno prišel do tretje letošnje evropske zmage.

»Tak padec v igri se nam enostavno ne sme zgoditi. Moramo gledati tudi naprej in graditi igro, da bomo v prihodnosti še boljši. Ne smemo se nikoli sprostiti in misliti, da je zmaga že v žepu. Lietkabelis se je prelahko vrnil, a na koncu smo zdržali, predvsem psihološko, in zasluženo zmagali. Nasprotnik v prvem polčasu ni zadel nič, a je bilo to tudi po zaslugi naše agresivne obrambe in pristopa. Ko smo popustili, so se vrnili, a je treba v takih trenutkih pokazati karakter in to odbiti, kar smo naredili,« je ocenil organizator igre Cedevite Olimpije Aleksej Nikolić

Olimpija – Lietkabelis 76:72 (18:10, 43:23, 60:50)

Evropski pokal, 4. krog, skupina B. Dvorana Stožice, gledalcev 1832, sodniki: Peerandi, Halliko (oba Estonija), Theis (Nemčija).

Olimpija: Stewart 10 (4-3), Robinson 17, Jones 10, Radović 7, Nikolić 5 (4-3), Glas, Blažič 14 (9-6), Beringer, Geben 8, Prepelič, Ogbeide 4 (2-0), Daneu 1 (2-1), trener: Adžić.

Lietkabelis: Bičkauskis 8 (2-1), Stenionis, Lipkevičius, Maldunas 4, Varnas 2, Pecarski 12, Kalaitzakis 6 (4-2), Rubstavičius 13 (5-3), Vasiliauskas 2, Stipanović 13
(1-1), Kovliar 12 (2-2), trener: Čanak.

Prosti meti: Olimpija 21-13, Lietkabelis 14-9. Met za dve točki: Olimpija 40-21, Lietkabelis 42-24. Met za tri točke:
Olimpija 25-7, Lietkabelis 27-5. Skoki: Olimpija 39 (27 + 12), Lietkabelis 42
(28 + 14). Osebne napake: Olimpija 24, Lietkabelis 26. Pet osebnih napak: Robinson (40), Stipanović (40).

Igralec tekme: Devin Robinson (Olimpija).

Semafor: 5:2 (3. minuta), 13:6 (8), 26:12 (13), 36:16 (17), 45:32 (23), 52:48 (28), 64:54 (32), 73:61 (38).