Belgijska ekipa, ki je bila ustanovljena leta 1960, je imela svoje zlato obdobje pred več kot dvajsetimi leti, ko je dvakrat igrala v finalu lige prvakov. V prvem finalu leta 1997 je bila boljša Modena, za Maaseik je takrat igral eden najboljših slovenskih odbojkarjev Andrej Urnaut, v drugem dve leti pozneje pa Sisley iz Treviža. Omeniti velja še tretje mesto leta 2000. Vse od leta 1996 šestnajstkratni belgijski državni prvaki le trikrat niso igrali med najboljšimi evropskimi klubi.

V ligi prvakov sposobni igrati na visoki ravni

Toda podobno kot Ljubljančani v zadnjih letih v ligi prvakov tudi Maaseik nima prav veliko uspeha. Lani so prišli do dveh zmag, pred tremi leti le do ene. V letošnji sezoni belgijske podprvake, kjer igra sedem tujcev, vodi Nizozemec Guido Görtzen, ki je z nizozemsko reprezentanco leta 1996 na olimpijskih igrah v Atlanti osvojil zlato kolajno. Belgijci so obe dozdajšnji tekmi, v Varšavi in doma proti Berlinu, izgubili z 0:3, medtem ko je ACH Volley proti obema ekipama osvojil po en niz.

Predvsem bomo morali biti osredotočeni od prve do zadnje točke, kar nam je na prejšnjih dveh tekmah nekoliko manjkalo, proti tako kakovostnim ekipam pa se to hitro maščuje. Prav tako bomo morali pritiskati s servisom in se držati tistega, kar se bomo dogovorili na videoanalizi, ter upoštevati svoje načrte.

Janž Janez Kržič, odbojkar ACH Volleyja

»Njihov glavni igralec je ameriški sprejemalec Cody Kessel, ki je prišel iz Berlina, sicer pa imajo veliko mladih, nadarjenih igralcev, tako da smo si glede tega enakovredni. V nobenem primeru jih ne smemo podcenjevati in obeta se zanimiva tekma. Upam, da bodo tribune podobno polne, kot so bile proti Varšavi, saj nam bo tako lažje igrati,« se polnega Tivolija nadeja 21-letni Janž Janez Kržič, ki je svoje prve izkušnje v ligi prvakov pridobil pred tremi leti v dresu Maribora.

Čeprav je belgijska liga nekoliko močnejša od slovenske, se tudi Maaseik ne more ravno pohvaliti, da iz tedna v teden igra težke tekme. »Verjetno je belgijsko prvenstvo na nekoliko višji ravni, kot je slovenska liga, vendar smo že na obeh prejšnjih tekmah pokazali, da smo sposobni igrati na visoki ravni tudi v ligi prvakov. Morda naša največja pomanjkljivost je bila do zdaj ta, da nismo navajeni tako močnih servisov nasprotnikov. To je bila do zdaj največja razlika, druga pa zaključevanje napadov,« je o vzrokih za uvodna poraza v skupini A dejal starejši od bratov Kržič, letošnji novinec ACH Volleyja, medtem ko dve leti mlajši brat Jošt njegov dres nosi drugo sezono.

Ključna bo osredotočenost

Ker se bo v izločilne boje ob prvih dveh ekipah v vsaki izmed petih skupin uvrstila še najboljša tretjeuvrščena ekipa, bi bilo za ljubljansko ekipo idealno, če nasprotniku ne bi prepustili niti niza. Seveda to ne pomeni, da se odrekajo boju za drugo mesto. »V prvi vrsti moramo razmišljati le o tem, kako premagati Maaseik. Do konca leta nas čaka še gostovanje v Varšavi, po novem letu bomo gostili Berlin, nato pa gremo še v Belgijo. Skratka, na voljo je še dovolj točk in prepričan sem, da so odprte vse možnosti,« se ne predaja nadarjeni odbojkar, ki pot do zmage vidi takole: »Predvsem bomo morali biti osredotočeni od prve do zadnje točke, kar nam je na prejšnjih dveh tekmah nekoliko manjkalo, proti tako kakovostnim ekipam pa se to hitro maščuje. Prav tako bomo morali pritiskati s servisom in se držati tistega, kar se bomo dogovorili na videoanalizi, ter upoštevati svoje načrte.«

ACH Volley in Greenyard Maaseik se do zdaj v ligi prvakov še nista pomerila. 

Priporočamo