Znanost in tehnologija sta zdaj na dosegu roke v Beogradu, kjer je Fundacija Miodraga Kostića odprla Palačo znanosti, najsodobnejši center za popularizacijo znanosti in raziskovalne dejavnosti. Z investicijo 25 milijonov evrov je v prenovljeni in natanko sto let stari zgradbi na prestižnem beograjskem naslovu Kralja Milana 11 nastal prostor, ki bo obiskovalcem vseh starosti omogočil interaktiven vpogled v najnovejša znanstvena dognanja in tehnološke dosežke.

5.500 kvadratnih metrov razstavnih površin

Palača znanosti je zasnovana kot sodoben izobraževalni center, ki želi mlade generacije navdušiti za raziskovanje in raziskovalno delo. »Miodrag Kostić je fundacijo ustanovil z željo, da družbi zapusti trajno vrednost,« je ob otvoritvi povedal Aleksandar Kostić, član upravnega odbora Fundacije Miodraga Kostića. »Gre za naložbo v prihodnost, tehnološki napredek, inovacije in mlade talente, ki bodo v prihodnosti gonilna sila razvoja regije. Palača znanosti je zato namenjena vsem generacijam – od osnovnošolcev do odraslih,« je poudaril Kostić.

Palača, ki se razprostira na več kot 5.500 kvadratnih metrih, ponuja širok spekter vsebin, ki obiskovalcem omogočajo neposreden stik s svetom znanosti. S svojo interaktivnostjo in inovativnimi pristopi predstavlja prihodnost znanstvenega izobraževanja in raziskovanja.

Palača znanosti

Palača znanosti

Interaktivne izkušnje za vse generacije

Palača znanosti ponuja več kot 30 interaktivnih in izobraževalnih eksponatov, ki na poljuden način prikazujejo ključne znanstvene pojave. Obiskovalci lahko spoznajo skrivnosti človeka, Zemlje, tehnologije in vesolja, pri čemer izstopa največji interaktivni globus v Evropi. Ta tridimenzionalni globus, s premerom treh metrov, omogoča prikaz več kot 500 različnih projekcij, zasnovanih na podatkovni bazi ameriške vesoljske agencije NASA.

Prva gostujoča razstava v Palači je posvečena morskih psom in prihaja iz Naravoslovnega muzeja v New Yorku. Med stalnimi vsebinami pa najdemo še planetarij, ki s 36 sedeži in napredno avdio-vizualno tehnologijo obiskovalcem ponuja osupljive projekcije vesoljskih skrivnosti. Projekcije se izmenjujejo vsako uro, tako da obiskovalci lahko vsakič doživijo novo in edinstveno izkušnjo.

Napredne tehnologije in inovativni pristopi

V Palači znanosti obiskovalci lahko raziskujejo tudi nove tehnologije, med katerimi izstopajo VR-kapsule, ki omogočajo virtualne oglede drugih znanstvenih lokacij in 3D video oglede različnih eksperimentov. V prostoru Show Lab so predstavljeni projekti partnerskih institucij Fundacije Miodraga Kostića, ki se ukvarjajo z najnovejšimi znanstvenimi in tehnološkimi raziskavami.

Raziskovalni centri za prihodnost

Drugi del Palače znanosti vključuje 20 raziskovalnih centrov, kjer potekajo raziskave na različnih področjih, kot so robotika, umetna inteligenca, holografija, biomedicina, telekomunikacije, internet stvari (IoT), industrijska avtomatizacija in 3D-zvok. Devetnajst centrov je bilo ustanovljenih v sodelovanju z Elektrotehnično fakulteto v Beogradu, dvajseti pa se posveča digitalizaciji Radiotelevizije Srbije. Ti centri so prostor za vrhunske raziskave in inovacije, ki bodo pripomogle k nadaljnjemu napredku znanosti v regiji.

Palača znanosti kot trajen pečat za prihodnost

S Palačo znanosti Fundacija Miodraga Kostića postavlja temelje za trajen razvoj znanstvenega izobraževanja in raziskovanja v regiji. Z vlaganjem v mladinske talente, raziskave in inovacije bo Palača znanosti zagotovo postala vodilni center za vse, ki želijo odkrivati skrivnosti znanosti in tehnologije ter prispevati k tehnološkemu napredku. Palača je prostor, kjer se znanstveni navdih prepleta s tehnologijo in izobraževanjem, ter bo tako navdihovala prihodnje generacije raziskovalcev in inovatorjev.

Aleksandra Stojanović (Foto: Arhiv Palače znanosti)

Aleksandra Stojanović, direktorica projekta Fundacija Miodraga Kostića (Foto: Arhiv Palače znanosti)

Priporočamo