Še posebno v Ljubljani, Mariboru in na Obali. Mnoge med njimi imena vinoteka niti ne zaslužijo, saj ob kozarcu vina ne znajo ponuditi niti kolobarčka salame, druge so tako skope, da v kozarcu ni niti decilitra vina, kar je recimo čez mejo v Italiji in Avstriji pravzaprav smrtni greh. A jasno, Slovenija je ena najdražjih držav na svetu, še posebno v Ljubljani in na Obali, danes razvrščene vinoteke pa imajo v večini zmerne cene.

Evino, Ljubljana

Nedavno prenovljena vinoteka in trgovina na poti iz Savskega naselja v Nove Jarše ima izredno široko ponudbo vin na kozarec, ki jo vsak mesec temeljito premešajo. V ponudbi imajo vedno odprto vsaj eno steklenico šampanjca in dve, tri penine. Za obubožanega gosta vedno najdejo tudi cenejša vina na kozarec, kar je konec koncev razumljivo, saj je hišna znamka Gašper vsaj v osnovi prilagojena vsem okusom, tudi cenejšim. Za zahtevnejše goste imajo vina iz sistema coravin, gre predvsem za dražja in starejša vina, ki jih na tak način zaščitijo pred staranjem, ko pa gre za steklenice, v Evinu praktično ni meja. Cene najdostopnejših steklenic so zgolj nekaj evrov, končajo pa se, za tiste, ki si to lahko privoščijo, pri nekaj tisoč evrih. V ponudbi imajo tudi vse vrste žganih pijač, tudi marsikaj brezalkoholnega, oljčna olja, kise in čokolado, po novem pa se lahko, konkretneje kot nekoč, podprete tudi v njihovem bistroju. Strežejo tudi kosila in večerje, ki imajo vsaj nekaj korenin v sestrski gostilni Danilo v Retečah pri Škofji Loki.

Evino Ljubljana

Wine bar Šuklje, Ljubljana

V Stari Ljubljani je največ vinotek v Sloveniji, a je z naskokom najboljša in najbolj oblegana vinoteka družine Šuklje, ki podpira eno najzanimivejših belokranjskih blagovnih znamk vin. Na kozarec vedno odprejo kak ducat vin, večino svojih tako ali tako, s konkurenco pa se borijo s promocijo predvsem posavskih vin. Za žejne goste imajo predvsem vina, ki jih drugje ni dobiti, prestižne nemške in avstrijske rizlinge ter vina iz Južne Afrike in Avstralije. Ob vinih ponujajo predvsem hladne mesnine, sijajne paštete in najboljše francoske sire.

Wine bar Šuklje

Vinoteka Deliz, Maribor

Tudi v Mariboru je v zadnjem času nastal lep zbir vinotek, klasičnim zahodnim vzorom pa je najbližje Deliz nad mariborsko tržnico. Gre za eno najmlajših vinotek v naših krajih, ki menda ponuja kakšnih 500 vinskih možnosti, med njimi mnoga tuja vina, tudi šampanjce. V glavni vlogi so seveda slovenska, jasno tudi štajerska vina. Na kozarec naj bi imeli kar 80 vin, ki se redno menjavajo, kapljico pa lahko podprete s siri in klasičnimi italijanskimi mesninami. Deliz je ob izvrstni vinoteki tudi trgovina, kjer lahko vse našteto kupite za domov.

Vinoteka Deliz Maribor

Vinoteka Movia, Ljubljana

Po menjavi v upravljalni strukturi sta eno najstarejših vinotek pri nas prevzela mlada člana družine Kristančič. V glavni vlogi so še vedno, logično, vina njihove briške vinske kleti Movia, v nasprotju s prejšnjo ekipo pa so začeli v ponudbo vključevati tudi druga domača in tuja vina. Movia se lahko pohvali tudi z izvrstno pozicijo predvsem s poletnim vrtom, hkrati pa se trudijo tudi z enostavnimi degustacijami. Morda še za lačne: imajo izvrstne mesnine in še boljše sire, ki naj bi imeli potni list prestižne italijanske trgovine Selecta.

Ela Kristančič, vodja vinoteke Movia in njen partner.- 22.09.2023 - Vinoteka Movia, Mestni trg 2 v Ljubljani //FOTO: Bojan Velikonja

Vinoteka Rožmarin, Maribor

Velika vinoteka v središču štajerske prestolnice je zgolj del velikega sistema Rožmarin, ki ob umetelnih picerijah, steakhousu in hotelu že dolga leta, od samega začetka, ponuja tudi vina. Pravzaprav so imeli že takrat na voljo najboljša domača in tuja vina, kot posebnost pa skoraj gotovo najzanimivejšo karto bordojskih vin v Sloveniji. Zdaj imajo kak ducat ali dva ducata vin na kozarec, ki jih lahko postrežejo na različnih degustacijah ali pa zgolj kot posladek k vrhunskemu kosu mesa, ki diši z bližnjega žara.

- 21.01.2015 - Vinoteka Rožmarin v Mariboru - vino kot investicija   ///FOTO: Luka CjuhaOPOMBA: ZA OBJAVO V PRILOGI – DNEVNIKOV OBJEKTIV - INTERVJU 2015.

Vinoteka Brda, Šmartno

Po vzoru legendarne vinoteke v Krminu, na italijanski strani Brd, so se naši vinarji in vinski ljubitelji dolgo trudili vzpostaviti podoben način vrhunske vinske ponudbe. Kar nekaj poskusov je klavrno propadlo, v zadnjem času pa se zdi zelo stabilna ponudba Davida Lipovška, v menda najlepši briški vasi v Šmartnem. V vinoteki Brda točijo skoraj izključno najboljša vina iz Brd, treba pa je reči, da so v idiličnem okolju najlepših vinogradov tudi cene prijazne. Nekaj malega je mogoče tudi prigrizniti, sicer pa se lahko podprete v bližnji Hiši Marica.

- 10.11.2022 –Vinoteka brda, Šmartno //FOTO: Nik Erik Neubauer

Vinoteka Koželj, Portorož

V portoroški marini je ena od tistih slovenskih vinotek, kjer prodajajo in točijo vina iz serije, ki jo v Sloveniji zastopa podjetje Koželj iz Most pri Komendi. Pravzaprav so Koželjevi lokali, ne glede na to, kdo v njih deluje, zelo podobni drug drugemu in tudi vinska ponudba je temu primerna. Vseeno se zdi lokal na portoroški obali najzanimivejši ali kar najprijaznejši, morda tudi zato, ker je ena vrata naprej restavracija, ki omenjena vina streže ob morski hrani. Treba je omeniti, da imajo v vinoteki mnoga vina na kozarec, tudi kak šampanjec se najde.

Vinoteka KoželjPortorož

Vinoteka Sodček, Radovljica

Edina gorenjska vinoteka na naši lestvici je celo bolj kot po vinih na kozarec, ki jih seveda tudi ponujajo, znana po trgovini, kjer prodajajo slovenska vina (pa tudi nekaj žganih pijač), in po zelo pedagoškem slogu degustacij, na katerih za zmerno ceno povezujejo vina z enostavno hrano. Najbolj standardna degustacija v Radovljici recimo vsebuje pet polovičnih kozarcev vina, ki jih povežejo s pršutom, sirom in oljčnim oljem za 25 evrov. Najdražja degustacija z nekaj več hrane, s penino na začetku in žganjem na koncu stane 60 evrov.

Vinoteka Sodček

Vinski bar Konvin, Vipolže

Vinoteka v Brdih, povezana z vinsko trgovino, ima lepotno napako, saj je kljub izvrstni lokaciji – med vinogradi na meji med Slovenijo in Italijo – lahko odprta samo, kadar to dovoli vreme. Menda se bo to kmalu spremenilo in bodo dodali streho, je pa dejstvo, da v lepem vremenu, torej predvsem poleti, ljudstvo na tem mestu lahko marsikaj pomalica (imajo tudi žar) in uživa v okoli 200 slovenskih in italijanskih vinih, od katerih jih je več kot 20 tudi na kozarec. Za ljubitelje imajo ob peninah tudi kakšno steklenico šampanjca.

Vinski bar Konfin

Manzioli wine bar, Izola

Hišni lokal istrske vinske kleti Zaro ponuja kakšen ducat vin na kozarec, večina je seveda njihove kapljice. Če želite še več in če želite še boljše, je seveda na svojem mestu velika količina domačih in tujih vin, največ je gotovo istrskih, v hladilnikih pa je tudi nekaj najboljših šampanjcev. Naj še omenimo, da je Manziolijev trg v Izoli v zadnjih letih eden najpomembnejših vinsko-kulinaričnih središč Slovenije, tudi zaradi tamkajšnjih lokalov, predvsem pa zaradi uspešnih tradicionalnih vinskih prireditev v zgradbah in na trgu.

Manzioli wine bar
Priporočamo