Barrot in Baerbock sta se v imenu Evropske unije pogovarjala s predstavniki prehodne vlade v Siriji pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), vključno z vodjo skupine Ahmedom al Šaro, ki je trenutno dejanski voditelj Sirije.
Evropska Unija si želi stabilnost v regiji
"Francija in Nemčija skupaj podpirata sirsko ljudstvo v vsej njegovi raznolikosti. V Siriji želimo spodbuditi mirno tranzicijo, ki bo služila Sircem in regionalni stabilnosti," je davi ob prihodu v Damask na omrežju X sporočil francoski zunanji minister Barrot.
"Moje današnje potovanje s francoskim kolegom v imenu EU je jasno sporočilo: nov politični začetek med Evropo in Sirijo je mogoč. V Damask potujeva s ponudbo naše podpore, a tudi z jasnimi pričakovanji do novih oblasti. Nov začetek je mogoč le, če bodo vsi Sirci, ne glede na njihovo etnično ali versko pripadnost, dobili mesto v političnem procesu," pa je v daljšem zapisu na omrežju X sporočila Baerbock.
Zunanja ministra Nemčije in Francije se bosta v Damasku srečala s predstavniki novih sirskih oblasti, obiskala pa sta tudi zloglasni zapor Sednaja blizu prestolnice, kjer so v času vladavine dolgoletnega sirskega predsednika Bašarja al Asada izvajali umore, mučenja in zlorabe. "Grozote nekaterih krajev si preprosto ne morete predstavljati. Tukaj so ljudje preživeli pekel, ubijali so jih z metodami, ki so v civiliziranem svetu nepredstavljive," je ob tem dejala Baerbock in se zavzela za kaznovanje vseh odgovornih za grozodejstva v času nekdanjega režima
Nova sirska oblast išče mednarodno priznanje
Gre za prvi obisk na ravni zunanjih ministrov držav članic EU, odkar je islamistična skupina HTS decembra strmoglavila Asadov režim. Nove oblasti v Siriji si že od začetka prizadevajo pridobiti legitimnost v očeh mednarodne skupnosti, v zadnjem času pa je stike z njimi postopoma začelo vzpostavljati več držav v regiji in po svetu.
Med temi je poleg Francije in Nemčije tudi Češka - zunanji minister Jan Lipavsky je v četrtek zvečer oznanil ponovno odprtje veleposlaništva v Damasku. Češka je veleposlaništvo v Damasku začasno zaprla decembra pred padcem Asadovega režima, ko so v državi divjali spopadi. Pred tem je češko veleposlaništvo v Siriji od leta 2012, ko so številne države po izbruhu državljanske vojne umaknile svoje diplomate, predstavljalo več zahodnih držav, vključno z ZDA.