Analitiki padec rublja pripisujejo nedavnim ameriškim sankcijam, usmerjenim proti Gazprombanki in več kot 50 mednarodno povezanim ruskim bankam, skupaj z krepitvijo dolarja po predsedniških volitvah v ZDA. Na mednarodnem deviznem trgu se je rubelj znižal na 107 v primerjavi z dolarjem in 113 v primerjavi z evrom.
Zaradi oslabitve rublja Rusom grozi zmanjšanje kupne moči, saj se bodo zvišale cene uvoženega blaga. Slabšanje mednarodne kupne moči Rusov pa ne skrbi ruskega finančnega ministra Antona Siluanova. Ta v padcu vrednosti rublja vidi koristi. Označil ga je namreč za »zelo, zelo ugodnega« za ruske izvoznike. Hkrati naj bi devalvacija rublja pripomogla k manjšemu bremenu financiranja vojne v Ukrajini. Nižja vrednost rublja namreč pomeni, da sta padla tudi dejanski strošek plač vojakov in nakupa orožja, piše The Moscow Times.
Valuta je sicer rekordno nizko vrednost 150 rubljev za en dolar dosegla takoj po invaziji na Ukrajino februarja 2022, vendar si je kasneje opomogla, ko je ruska centralna banka uvedla stroge kapitalske kontrole. Od junija letos, ko so ameriške sankcije Moskovsko borzo prisilile k ustavitvi trgovanja z dolarji in evri, uradni tečaji temeljijo na zunajborznih transakcijah. Te vključujejo velike izvoznike in komercialne banke.