Eden izmed načinov financiranja padlega režima nekdanjega sirskega diktatorja Bašarja Al Asada in njegovih zvestih privržencev je bila tudi proizvodnja amfetamina kaptagon. Gre za stimulans amfetaminskega tipa, ki so ga uporabljali tako borci različnih milic kot gradbeni delavci in arabske elite. Dobičkonosno a nezakonito trgovino so zahodne vlade že pred leti povezale z Asadovim bratom Maherjem al-Asadom in četrto oklepno divizijo sirske vojske, ki ji je poveljeval. Kje je trenutno Maher Al Asad, ni znano, zelo verjetno je zbežal v tujino.
Tablete, skrite v pohištvu, sadju, okrasnih kamenčkih ...
Borci, ki so odstavili Asada, so v skladiščih neke tovarne v mestu Douma našli na tisoče tablet, skritih v pohištvu, sadju, okrasnih kamenčkih in stabilizatorjih napetosti, ki so jih novinarji agencije Reuters videli zložene na palete. Številne tablete so bile vtisnjene z logotipom dvojnega polmeseca ali besedo "Lexus", ki označuje tablete captagon. "Te so pripravljene za izvoz," je dejal eden od borcev, zvestih novim vladarjem Sirije, ki je novinarje Reutersa odpeljal v notranjost laboratorija.
Caroline Rose, direktorica newyorškega Inštituta New Lines Captagon Trade Project, je dejala, da je trgovina s to drogo vredna okoli devet milijard evrov na letni ravni. "Zelo možno je, da je ta tovarna tablet največja, kar je obstajala v Siriji," je dejala. Omenjena organizacija sicer spremlja vse javno zabeležene zasege kaptagona in laboratorijske racije.
Sodi polni kemikalij, tudi iz Evrope
V skladišču so našli stiskalnico za tablete, pa na desetine sodov, škatel in steklenic različnih kemikalij, kot so kloroform, kalijev jodid, raztopino formaldehida, raztopino amoniaka, ocetno kislino, klorovodikovo kislino, cikloheksanon in petrolej. Kemikalije so bile proizvedene v Veliki Britaniji, Kitajski, Indiji, Omanu, Savdski Arabiji in Libanonu, so razkrile oznake.
Captagon je sicer bila blagovna znamka stimulansa, ki so ga prvič proizvedli v Nemčiji v šestdesetih letih prejšnjega stoletja za pomoč pri zdravljenju stanj pozornosti, vključno z motnjami pomanjkanja in narkolepsijo. Sčasoma so proizvodnjo ukinili in ga prepovedali, a se je različica droge, znana kot "kokain za revne", še naprej proizvajala v vzhodni Evropi in kasneje v arabskem svetu, kar je postalo pomembno v državljanski vojno, ki je izbruhnila v Siriji po protivladnih protestih leta 2011. Kaptagon sicer povečuje koncentracijo in preprečuje spanje ter lakoto.
Namesto čipsa proizvodnja mamil
Sirski poslovnež Fares Al-Tout je za Reuters povedal, da je bila njegova družina lastnik te tovarne pred državljansko vojno v Siriji in je bila zgrajena za proizvodnjo krompirjevega čipsa z blagovno znamko Captain Korn. Kot pravi, je tovarno leta 2018 zasegel poslovnež, blizu Maherju Al Asadu, po imenu Amer Al Khiti. "Proizvodnjo čipsa so preusmerili na proizvodnjo kaptagona, ki je ubijal sirske otroke in tem financirali svoje vojake," je povedal Tout za Reuters.
ZDA so leta 2020 proti Khitiju uvedle sankcije zaradi njegovih povezav z Asadovimi oblastmi. Velika Britanija je zanj leta 2023 uvedla sankcije, češ da v Siriji upravlja in nadzoruje več podjetij, ki omogočajo proizvodnjo in tihotapljenje mamil, vključno s kaptagonom. Kje se nahaja Khiti prav tako ni znano. Reutersov poročevalec je v tovarni mamil sicer našel tudi volilne brošure za sirsko narodno skupščino, njeno zakonodajno telo, ki so ležale na tleh, na katerih je bil Khiti naveden kot eden od kandidatov, pa tudi ločene volilne lističe z njegovim imenom.