Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump gre v sredo že v Belo hišo. Tja ga je povabil aktualni predsednik Joe Biden, da se dogovorita o primopredaji poslov. To bo njuno prvo srečanje po junijski televizijski debati, na kateri se je demokrat odrezal tako slabo, da je kasneje pod pritiskom stranke odstopil od predsedniške kandidature. Bidnovo vabilo svojemu nasledniku (in predhodniku) je v skladu s tradicijo, ki pa se je Trump pred štirimi leti ni držal in Bidnu ni namenil vljudnostnega srečanja v Beli hiši, ampak je do konca brez dokazov vztrajal, da so se dogajale prevare in da je sam zmagovalec volitev.
Tokrat je bilo vse drugače, Trump je gladko porazil demokratsko tekmico Kamalo Harris. Minuli konec tedna je bil razglašen za zmagovalca tudi v zadnji zvezni državi, kjer še ni bilo izidov, Arizoni. Trump je tako zmagal v vseh sedmih nihajočih zveznih državah, ki so odločilno nagnile tehtnico na njegovo stran. Končni rezultat je 312 elektorskih glasov za Trumpa in 226 za Harrisovo. Za republikanca je po trenutnih izidih glasovalo dobrih 3,7 milijona Američanov več kot za demokratko. Končni rezultati sicer še niso znani, čakajo jih tudi za nekaj sedežev v predstavniškem domu, ki bodo odločili o tem, kdo bo imel večino. Zelo verjetno pa bo tako kot v senatu tudi tam to republikanska stranka.
Za Pompea in Nikki Haley ni prostora
Medtem ko je volilni izid pri demokratih sprožil samospraševanje, obtožbe o krivdi in razmisleke o prihodnosti, imajo republikanci sladke skrbi. Začela se je tekma za položaj vodje večine v senatu, saj Mitch McConnell to ne bo več. Trumpova ekipa pa sestavlja vlado. Zanimivo je, da je v sporočilu na svojem družbenem omrežju Trump sporočil, da v njej ne bo mesta za Nikki Haley, ki je bila v prvem mandatu njegova veleposlanica v OZN, potem pa mu je obrnila hrbet in na strankarskih volitvah kandidirala proti njemu ter gladko izgubila. Nato ga je sicer podprla, a Trump, ki naj bi pri sodelavcih od vsega najbolj cenil zvestobo, se je odločil kar javno sporočiti, da je ne vidi v svoji ekipi. Enako je sporočil tudi za svojega zunanjega ministra Mika Pompea, ki sicer ni bil glasni kritik Trumpa, a ga je ošvrknil, ker je po koncu mandata s seboj iz Bele hiše odnesel zaupne dokumente. Morda je javna objava imen namenjena tudi temu, da se končajo lobiranja njima v prid. Trump in njegovi najožji sodelavci so zdaj pač neizogibno tarče številnih interesov in lobiranj.
Najodmevnejše Trumpovo imenovanje doslej je Susie Wiles, ki bo šefinja kabineta in prva ženska na tem položaju. Wilesova širši javnosti ni preveč znana in raje ostaja v ozadju. Je pa v politiki že dolgo, sodelovala je že v kampanji Ronalda Reagana in potem z vrsto drugih politikov. Menda ima veliko avtoriteto ter zna poskrbeti za red in disciplino, kar v prvem mandatu ni uspelo nikomur okoli Trumpa.
Popolno strinjanje z Netanjahujem o Iranu
Izvolitev slednjega se že pozna tudi pri največjih svetovnih krizah. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dejal, da sta se s Trumpom po volitvah po telefonu pogovarjala že trikrat in da imata povsem enake poglede na Iran. Slednji medtem zavrača obtožbe, da bi stal za domnevno organizacijo atentata na Trumpa, potem ko so v ZDA aretirali moškega, ki mu je Teheran po trditvah pravosodnega ministrstva naložil takšno nalogo. V vsakem primeru je pričakovati zaostritev odnosov z Iranom, kar je tudi politika Netanjahuja in Izraela, ki medtem nadaljuje vojaške operacije in ubijanje v Gazi in Libanonu. V napadu v begunskem taborišču Džabalija na severu Gaze je včeraj ubil 33 ljudi, tudi 13 otrok in devet žensk, je poročala Al Džazira. V napadu na libanonsko vas Almar pa je bilo ubitih najmanj 23 ljudi, med njimi sedem otrok.
Glede Ukrajine je konec tedna odmevala izjava Bryana Lanze, ki je delal v Trumpovi predvolilni kampanji, da mora ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski predstaviti realističen predlog za mir in da če bo to vključevalo vrnitev polotoka Krim Ukrajini, »nam bo s tem pokazal, da ni resen«. Trumpova kampanja se je od izjave nato distancirala in dejala, da Lanza ne govori v njenem imenu. Iz Moskve pa prihajajo signali, da so pripravljeni poslušati Trumpove predloge, medtem ko je njegov sin Donald mlajši na družbenih omrežjih delil objavo zapisa, da bo Zelenski »čez 38 dni izgubil žepnino«.