Med okoli sto milijoni pripadnikov anglikanske vere v Veliki Britaniji in po svetu odmeva odstop canterburyjskega nadškofa, ki je duhovni vodja anglikanske skupnosti (poglavar anglikanske cerkve je britanski monarh). Še bolj odmeva razlog za odstop 68-letnega Justina Welbyja, ki ga je dan za dnem zahtevalo več podrejenih, od škofov do duhovnikov: sokrivda za prikrivanje številnih spolnih, telesnih in psiholoških zlorab otrok, zlasti fantov, ki so delovali pod okriljem anglikanske cerkve.
Peticijo za njegov odstop je podpisalo več kot 14.000 ljudi. Zahteve po odstopu je sicer sprožilo poročilo komisije, ki je preiskovala zlorabe njegovega starega znanca, odvetnika Johna Smytha, prostovoljca na poletnih krščanskih taborih, ki so bile za tega pedofila in sadista paradiž, za njegove žrtve pa pekel.
Žrtve hočejo odgovore, ne obžalovanje
»S položaja odstopam v sočustvovanju z vsemi žrtvami in preživelimi žrtvami zlorab,« je dejal primas anglikanske cerkve in izrazil upanje, da njegov odstop jasno kaže, »kako resno anglikanska cerkev razume potrebo po spremembah in zavezanost k (za otroke in mlade moške) varnejši cerkvi«. Preživele žrtve spolnih in drugih zlorab zahtevajo veliko več, in sicer odgovore, kaj je kdo in kdaj je kdo v cerkvi vedel za spolna in druga hudodelstva Johna Smytha, ki je nekaznovan umrl leta 2018 v Južni Afriki. V Afriko se je zatekal in tam nadaljeval z zlorabami, ko so postala britanska tla zanj prevroča. Kritiki zahtevajo odstope škofov in drugih, ki so vedeli zanj.
Justin Welby (letnik 1956), ki je v mladih letih obogatel v naftni industriji, zapušča palačo Lambeth, sedež canterburyjskega nadškofa, po dobrih enajstih letih. Boga in vero je odkril razmeroma pozno. Korporacijsko kariero je obesil na klin pri 33 letih, da bi študiral teologijo. V duhovnika so ga posvetili leta 1992. Po različnih položajih v cerkvi so ga leta 2013 izvolili za vodjo anglikanske cerkve. Bil je zelo »političen« in pogosto zelo kritičen do vlad, posebno v času draginjske krize.
Poročilo neodvisne preiskave o Johnu Smythu ugotavlja, da je ta v več kot petih desetletjih spolno, fizično in psihološko zlorabil več kot 130 dečkov in mladih moških samo na poletnih krščanskih taborih. Ugotavlja tudi, da bi ga Welby in drugi cerkveni veljaki morali prijaviti policiji, ker je zlorabljal dečke in mlade moške v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja in potem, ko se je preselil v Afriko, s svojim početjem nadaljeval v Zimbabveju in Južni Afriki, in da je cerkev zamudila veliko priložnosti za njegovo kaznovanje, še preden je leta 2018 umrl.
Cerkev kot skrivališče pedofilov
Ena od njegovih žrtev, Andrew Morse, pravi, da ga Smyth ni samo spolno zlorabljal, ampak tudi sadistično pretepal od otroških let. Prvič ga je srečal na poletnem krščanskem taboru leta 1975. Za nadškofa Welbyja je usodno to, da je tudi on Smytha spoznal leta 1975 na poletnem krščanskem taboru, na katerih sta se srečevala še naslednja štiri poletja. In da leta 2013, ko je postal vodja anglikanske cerkve in so ga opozorili na Smythove dolgoletne hude zlorabe, starega znanca ni osebno prijavil policiji. Menda naj bi se zanašal na to, da bodo za to poskrbeli podrejeni. Priznal je, da se je temu problemu posvetil s »premalo energije«, karkoli že to pomeni.
Britanski premier Keir Starmer je dejal, da se mora z nastalim položajem ukvarjati cerkev, je pa ocenil, da so bile zlorabe očitno strahotne in da so žrtve pustili na cedilu. Resnica je, da anglikanska cerkev ni veliko boljša od katoliške, ko gre za prikrivanje spolnih in drugi zlorab pod njenim okriljem. V največji preiskavi – leta 2022 – so ugotovili, da več naredi za storilce kot žrtve, zaradi česar naj bi postala pravo skrivališče pedofilov.