A TV screen shows a file image of North Korea's missile launch during a news program at Seoul Railway Station in Seoul, South Korea, Monday, Jan. 6, 2025. (AP Photo/Ahn Young-joon)

Južnokorejci zaskrbljenogledajo poročila o izstrelitvi severnokorejske rakete danes zjutraj. Foto: AP

Raketa, ki naj bi bila srednjega dosega, je letela približno 1100 kilometrov, preden je padla v morje vzhodno od obale, je sporočila južnokorejska vojska in izstrelitev obsodila kot provokacijo. Kot je dodala, so okrepili nadzor nad morebitnimi novimi izstrelitvami in vse informacije delijo z ZDA in Japonsko.

Gre za prvo izstrelitev rakete iz Severne Koreje po novembru lani, ko je tik pred predsedniškimi volitvami v ZDA v vode vzhodno od svoje obale izstrelila niz balističnih raket kratkega dosega. Prav danes je sicer na obisku v Seulu ameriški zunanji minister Blinken, ki je skupaj z južnokorejskim kolegom Cho Tae-yulom že obsodil izstrelitev kot novo kršitev resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov.

U.S. Secretary of State Antony Blinken, right, and South Korea's National Assembly Speaker Woo Won Shik, left, shake hands during a meeting at the National Assembly in Seoul, South Korea, Monday, Jan. 6, 2025.   Lee Jin-man/Pool via REUTERS

Ameriški zunanji minister Blinken se je v pogovoru s Chojem obregnil ob sodelovanje med Rusijo in Severno Korejo, ki se po njegovih besedah širi na področje vesolja. Foto: Reuters

Nevarno zbliževanje Rusije in Severne Koreje

Na skupni novinarski konferenci s Chojem se je Blinken obregnil tudi ob sodelovanje med Rusijo in Severno Korejo, ki se po njegovih besedah širi še na področje vesolja. "Severna Koreja je že deležna ruske vojaške opreme in urjenja. Sedaj pa menimo, da namerava Moskva s Pjongjangom deliti tudi napredno vesoljsko in satelitsko tehnologijo," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Blinken.

Pred tem se je Blinken v okviru svoje najverjetneje zadnje poti v tujino danes sešel z vršilcem dolžnosti južnokorejskega predsednika Choi Sang-mokom, pri čemer je zavezništvo med Washingtonom in Seulom opisal kot "temeljni kamen miru in stabilnosti na Korejskem polotoku".

Priporočamo