»Boxing day« je v britanskem koledarju zelo pomemben dan. To je praznik, dela prost dan po božiču, ki nima nobene zveze z boksanjem, ampak s škatlami, v katerih naj bi sočutni ljudje prinašali božična darila za soljudi, ki si jih zaradi revščine niso mogli privoščiti. Ravno ta dan so se v mestecu Lewes v priobalnem volilnem okrožju East Sussex, kot že od začetka 19. stoletja, tudi letos na paradi zbrali podeželski oboževalci priljubljene, stoletja dolge tradicije, lova na lisice, zajce in jelene z ljudmi na konjih in lovskimi psi.

Velika večina Otočanov je to »tradicijo« tako dolgo in tako glasno razglašala za krvavi šport podeželskih bogatašev, da jo je leta 2004 tedanja laburistična vlada Tonyja Blaira z zakonom o lovu prepovedala. Dvajset let po tej prepovedi je na Otoku še vedno okoli 12.000 lovskih dni na leto, ki naj bili zakoniti, ker so si po prepovedi izmislili tako imenovani »trail hunting« kot »neokruten« lov na lisice, zajce in jelene, pri katerem naj bi lovski psi pred konjeniki lovili samo vonj lisic, zajcev in jelenov. Kritiki te domnevne nekrute nadomestitve krvavega športa bogatih podeželanov trdijo, da se za njo v številnih primerih skriva nadaljevanje krvavega športa bogatih podeželanov. Zato so protestirali med parado njegovih oboževalcev oziroma podpornikov v Lewesu, in zato jih je osem končalo v priporu.

Gnusna barbarska parada

Protestniki so trdili, da je bila parada gnusna in barbarska podpora krvavemu športu bogatih podeželanov, ki se nadaljuje kljub dvajset let stari prepovedi. Nov »problem« je ustvarila predvolilna obljuba laburistov, ki so se po štirinajstih letih v opoziciji julija letos vrnili na oblast, da bodo prepovedali tudi nadomestitev lova na lisice, zajce in jelene z lovom na »vonj« teh živali.

Vplivna Zveza za podeželje, ki zastopa bogate lovce na konjih, je že dolgo kritična do te napovedi laburistov, razglaša jo za »čudaško in nenavadno«, tako kot tudi to, da »imajo laburisti tako slabe odnose s podeželskimi skupnostmi« (ker bogataši, tudi in posebej na podeželju, ne prenesejo laburistov oziroma levice). Aktivisti organizacij za zaščito živali od laburistične vlade Keira Starmerja zahtevajo, da čim prej izpolni svojo predvolilno obljubo, da bo prepovedala »trail hunting«, lov na vonj lisic, zajcev in jelenov, ker se tudi ta pogosto konča z okrutno smrtjo teh živali.

Ministrstvo za okolje, hrano in podeželske zadeve se je oglasilo z izjavo, v kateri poudarja, da so bili laburisti na julijskih volitvah izvoljeni tudi zaradi obljube o najbolj ambiciozni zaščiti živali v zgodovini (to, mimogrede, drži). »In to je natančno to, kar bomo naredili. Prepovedali bomo lov na vonj, ker ga zlorabljajo za okrutno ubijanje lisic in zajcev,« je dejal predstavnik ministrstva.

Prepoved ni ničesar spremenila

Resnici na ljubo so samo od avgusta letos lovski psi kljub prepovedi (nezakonito) ubili oziroma raztrgali najmanj 186 lisic in 220 drugih živali. Nasprotniki lova trdijo, da se kljub dvajset let stari prepovedi ni nič spremenilo. Lisice in druge živali naj bi lovski psi ubijali enako, kot so jih pred dvajsetimi leti. Zagovorniki lova, ki pravijo, da gre za neželene nesreče, so nasprotniki napovedane prepovedi. Po njihovem gre za maščevalno dejanje proti podeželju, ki večine Otočanov sploh ne zanima, hkrati pa ogroža številna delovna mesta in tudi preživetje številnih družin, konjev in lovskih psov. Prinašala naj bi tudi konec podeželskega načina življenja. 

Četrt milijona lovov

Britansko združenje lovskih športov trdi, da je bilo v zadnjih dvajsetih letih, odkar velja prepoved lova na lisice, zajce, jelene in druge divje živali z lovskimi psi, na Otoku 250.000 lovskih dni in da je bilo »samo« 25 ljudi obsojenih zaradi kršenja prepovedi. Nasprotniki lova, med njimi Združenje saboterjev lova, trdijo, da je to dokaz, da je sedanji zakon neučinkovit.

Priporočamo