Evropske države, predvsem pa članice Nata, že sprejemajo ukrepe za krepitev obrambe v primeru vdora ruske vojske na ozemlje zavezništva. Predvsem so tukaj aktivne države na vzhodnem krilu, kot so Estonija, Litva in Latvija ter Poljska, ki neposredno mejijo na Rusijo ali Belorusijo in imajo na svojem ozemlju tudi rusko manjšino.
Večjega napada ni pričakovati
Večjega vdora Rusije na območje držav članic Nata sicer vodja nemške obveščevalne službe ne pričakuje. A Moskva bi se lahko zatekla k omejeni invaziji ali okrepitvi hibridnega vojskovanja, predvsem preizkusiti trdnost petega člena pogodbe severnoatlantskega zavezništva, je poročal bruseljski Politico. Ta predvideva, da je napad na eno članico napad na vseh 32 članic. V praksi bi tako želel Putin preveriti, ali bi z omejenim napadom, denimo na Latvijo, zavezništvo zares odgovorilo s polno močjo in predvsem, kako bi se odzvale Združene države Amerike.
"Masivna sovjetska vojska"
Estonska obveščevalna služba je pred časom opozorila, da lahko Nato v naslednjem desetletju pričakuje "masivno sovjetsko vojsko", če bo Rusija uspešno reformirala svojo vojsko, je poročal hrvaški Index. Čeprav bi bila takšna vojska "tehnološko slabša" od Nata, bi bila njena "vojaška moč precejšnja". Evropski komisar za obrambo Andrius Kubilius je poudaril, da mora Nato ta opozorila vzeti resno in se nujno pripraviti.
Vzhodni ščit
Pri krepitvi obrambe prednjačijo države na vzhodni meji Nata. Baltske države – Latvija, Litva in Estonija – so že podpisale medsebojne sporazume o okrepitvi varovanja svojih meja z Rusijo in Belorusijo, ki je ključna zaveznica Moskve. Estonija je napovedala gradnjo mreže bunkerjev, medtem ko Litva postavlja ovire za zaustavitev tankov.
Poljska, ki se sooča z grožnjami iz ruske eksteritorialne enklave Kaliningrad in Belorusije, vlaga več kot 2,5 milijarde dolarjev v projekt Vzhodni ščit, največjo operacijo za krepitev njene vzhodne meje po letu 1945.
Moment from 🇱🇹LTU town Panemunė - training engineering preparation of battlefield.
— Lithuanian_Armed_Forces (@LTU_Army) September 5, 2024
LTU Armed Forces currently owns significant number of prepared anti-tank obstacles, which are ready to be deployed where needed.#WeAreNATO pic.twitter.com/LI7HjPkLpF
Litovska vojska izvaja vaje postavljanja ovir na mejah z rusko enklavo Kaliningrad pri kraju Panemune.
Zahodna Evropa zaostaja
Medtem ko so Poljska, baltske države, Finska in Švedska občutno povečale vlaganja v obrambo, zahodnoevropske države ukrepajo počasneje. Velika Britanija, Francija in Nemčija šele nameravajo doseči Natov cilj dveh odstotkov BDP, medtem ko so Estonija, Litva in Poljska že krepko nad tem pragom. Admiral Rob Bauer, najvišji vojaški uradnik Nata, je opozoril, da mora biti evropska industrija pripravljena na vojne scenarije. "Čeprav vojska zmaguje v bitkah, gospodarstva zmagujejo v vojnah," je zaključil admiral.