Urad je eden najpomembnejših v Vatikanu in poznan kot dikasterij za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja ter je odgovoren za vsak redovni red, od jezuitov in frančiškanov do redovnic usmiljenk in manjših novejših gibanj, poroča AP. Imenovanje pomeni, da je zdaj ženska odgovorna za ženske, ki opravljajo velik del cerkvenega dela – 600.000 katoliških redovnic po svetu – ter 129.000 katoliških duhovnikov, ki pripadajo verskim redom.

59-letna Brambilla je članica verskega reda misijonarjev Consolata in je od leta 2023 služila v oddelku za verske redove. Vodenje je prevzela od upokojenega kardinala Joaa Braza de Aviza. Brambilla, sicer medicinska sestra, je delala kot misijonarka v Mozambiku in vodila svoj red Consolata kot predstojnica od leta 2011 do 2023, ko jo je Frančišek postavil za tajnico oddelka redovnih redov.

Pope Francis attends his weekly general audience in the Paul VI Hall, at the Vatican, Wednesday, Jan. 8, 2025. (AP Photo/Alessandra Tarantino)

Frančišek je ob Brambilli za sovoditelja imenoval tudi kardinala Ángela Fernándeza Artimeja. Zdi se, da je drugo imenovanje moškega potrebno, saj mora biti vodja urada sposoben obhajati mašo, kar trenutno lahko opravljajo zgolj moški. Foto: AP

Papež imenoval tudi "proprefekta"

A morda Frančišek vseeno ni bil pripravljen iti tako daleč, zato je za sovoditelja ali »proprefekta« hkrati imenoval kardinala Ángela Fernándeza Artimeja. Teološko gledano se zdi, da je Frančišek verjel, da je drugo imenovanje moškega potrebno, saj mora biti vodja urada sposoben obhajati mašo in opravljati druge zakramentalne naloge, ki jih trenutno lahko opravljajo zgolj moški.

Natalia Imperatori-Lee, predstojnica oddelka za religijo in filozofijo na Univerzi Manhattan, je bila sprva navdušena nad Brambillinim imenovanjem, nato pa je izvedela, da je Frančišek imenoval moškega soprefekta. "Nekega dne bo cerkev videla ženske kot sposobne voditeljice, kakršne že so," je dejala. »Smešno je misliti, da potrebuje pomoč pri vodenju vatikanskega dikasterija. Še več, odkar moški vodijo to delitev upravljanja Vatikana, upravljajo moške in ženske verske skupnosti,« je še dejala.

Delež žensk v Vatikanu se je povečal

Odstotek žensk v Vatikanu je je v času papeža Frančiška opazno povečal, vključno z vodstvenimi položaji, z 19,3 % leta 2013 na 23,4 % danes, glede na statistične podatke, ki jih poroča Vatican News. Samo v kuriji je delež žensk 26 %.

Med ženskami na vodilnih položajih je sicer tudi sestra Raffaella Petrini, prva generalna tajnica Vatikanske mestne države, ki je odgovorna za zdravstveni sistem ozemlja, policijo in glavni vir prihodkov. Tudi Vatikanske muzeje vodi ženska, in sicer Barbara Jatta, ki ni iz cerkvenih krogov.

Druga nuna, sestra Alessandra Smerilli, je visoko v vatikanskem uradu za razvoj, medtem ko je bilo več žensk imenovanih na položaje podtajnic, vključno s francosko nuno, sestro Nathalie Becquart, ki dela v škofovski pisarni sinode.

 

 

 

Priporočamo