Okoli 75 minut je trajal avdio pogovor ameriškega multimiljarderja Elona Muska z voditeljico Alternative za Nemčijo Alice Weidel, skrajno desne nemške stranke, ki utegne na bližajočih se parlamentarnih volitvah postati druga najmočnejša stranka v državi. Več nemških politikov je ta pogovor označilo kot povsem jasno vpletanje v nemško volilno kampanjo, v nemškem bundestagu pa so začeli preučevati, ali morda Muskov pogovor po X-spaceu ne predstavlja nedovoljene oblike donacije političnim strankam. To v AfD sicer zanikajo.

Za uvod udrihanje čez Merklovo, nato čez Scholza

Pogovor (sledilo mu je maksimalno 210.000 uporabnikov X) je Musk začel z vljudnostnim vprašanjem, naj Weidlova predstavi AfD in njene programske usmeritve. Weidlova je pojasnila, da so bili ustanovljeni v času evro krize pred enajstimi leti. »Naša država je velika država, a ni bila primerno vodena zadnjih 25 let,« je dejala Weidlova in precejšnjo odgovornost za to pripisala nekdanji kanclerki Angeli Merkel, ki je po njenem mnenju uničila državo.

 

Alice Weidel, co-leader of Germany's far-right party AfD (Alternative fuer Deutschland) is pictured in her office before a virtual talk event with U.S. billionaire Elon Musk on his platform X in Berlin, Germany, January 9, 2025.   Kay Nietfeld/Pool via REUTERS

Alice Weidel se je med pogovorom skupaj z Muskom večkrat hihitala. Foto: Reuters

 

»Odprla je meje za nezakonito migracijo in uničila je energetsko politiko. Smo edina industrijska država, ki se je odločila odpovedati jedrski energiji,« je potarnala Weidlova in pristavila, da se njihova stranka zavzema za energetsko diverzifikacijo. Dodatno je očrnila še aktualno vlado Scholza, ki se je odločila (po sicer določenem časovniku, op. a.) izklopiti zadnjo jedrsko elektrarno, pa čeprav je v tistem času cena energije zaradi vojne v Ukrajini močno poskočila. »Ali si zelo neumen ali pa sovražiš svojo državo,« je o tej odločitvi hihitaje dejala Weidlova, Musk pa se je strinjal, da verjetno gre za neumnost in nekompetentnost.

Na žaru Weidlove tudi Merz

Pogovor med njima je bil prijateljsko zveneč, čeprav oba zatrjujeta, da se še poprej nikoli nista srečala. Weidlova je še dejala, da si v Nemčiji želijo še manj birokracije in manjših davkov. »Ljudje več kot pol leta delajo za nedelujočo državo, ki ne zagotavlja ustreznih storitev,« je dejala in omenila pomanjkljivo varnost zaradi visoke kriminalitete v državi ali slabo izobraževanje, v katerem prevladuje socialistična agenda, mladi pa se nič ne naučijo. Obregnila se je tudi ob Friedricha Merza, kanclerskega kandidata CDU/CSU, za katerega je dejala, da je pred volitvami v Ameriki svaril pred izvolitvijo Donalda Trumpa. Ob pritrjevanju Muska je še dejala, da je bilo prav neverjetno, kako so Trumpa obravnavali nemški mediji.

»Če ste nezadovoljni s situacijo, zato volite za spremembe. In zato priporočam, da volite AfD. Weidlova je razumna oseba, ničesar takšnega ne predlaga. Samo AfD lahko reši Nemčijo, sicer bo še težje v Nemčiji,« je hitro po začetku pogovora dejal Musk.

»Hitler je bil komunist, mi smo libertarci«

Beseda je nanesla tudi na očitke, da je AfD skrajno desna stranka. Weidlova se je poskušala ograditi od enačenja z Adolfom Hitlerjem, za katerega je ocenila, da je bila največja napaka, da se ga je opisalo za skrajno desnega. »Ni bil konservativec, bil je komunist in socialist. Mi smo popolnoma drugačni. Smo libertarna stranka,« je dejala Weidlova.

Dotaknila sta se tudi vojne v Ukrajini in v Gazi. Glede ukrajinske sta se strinjala, da bi bilo dobro, da se ta čim prej konča, ob čemer je Weidlova menila, bi hiter konec konflikta tudi bil dobrodošel zato, ker lahko hitro preraste v jedrskega. Glede Bližnjega vzhoda in dogajanja v Izraelu Weidlova ni videla rešitve, je pa tudi priznala, da pri tem vprašanju ni tako podkovana. Dejala je, da je potrebno zaščititi Jude v Nemčiji, ki so soočeni z muslimanskim kriminalom in v državi niso več varni. »AfD je lahko edini zaščitnik Judov v Nemčiji,« je poudarila

Kolonizacija Marsa

Proti koncu pogovora je še Weidlova Muska povprašala, kako je kaj z njegovimi načrti pošiljanja vesoljskih plovil na Mars. Musk jo je podučil, da lahko vesoljske ladje proti Marsu pošljejo v oknu šestih mesecev vsaki dve leti, ko je Mars najbližje Zemlji. Uspešna naselitev Marsa bo po njegovi oceni povečala zmožnosti preživetja človeške civilizacije. Zgodilo bi se namreč lahko, da bodo kdaj naseljenci na Marsu prišli rešiti ljudi na Zemlji, je še dejal.

Musk čez Bretona

AfD se po javnomnenjskih raziskavah trenutno umešča na drugo mesto. Dobila naj bi okoli 20 odstotkov glasov. Na volitvah naj bi zmagali krščanski demokrati (CDU/CSU) z okoli 32 odstotki glasov. Trenutno vladajoči socialdemokrati (SPD) so tretji z okoli 16 odstotki glasov, na četrtem mestu bi pristali prav tako ta čas še vladajoči Zeleni (13 odstotkov).

Ker Evropa išče načine, kako se zoperstaviti Muskovim vplivom na evropsko politiko, se je na omrežju X nejevoljno oglasil kar sam Elon Musk. »Najprej mi je EU poskušala preprečiti spletni pogovor s predsednikom @realDonaldTrump. Zdaj želijo ljudem preprečiti pogovor z Alice Weidel, ki bo morda naslednja nemška kanclerka. Ti ljudje res sovražijo demokracijo,« je zapisal Musk.

S temi besedami se je odzival na pripombe nekdanjega evropskega komisarja Thierrya Bretona, v času katerega se je sprejemala nova zakonodaja za urejanje dejavnosti tehnoloških gigantov. Breton je namreč v minulih dneh napisal pismo Weidlovi, katerega vsebina je bila podobna, ko je Muska v pismu pred njegovim pogovorom z Donaldom Trumpom po omrežju X opozoril, da mora v skladu z evropskim zakonom o digitalnih storitvah (DSA) preprečiti »širjenje škodljivih vsebin«. Breton je sedaj ocenil, da Musk v svojem odzivu na njegovo pismo Weidlovi na veliko laže in spreobrača dejstva. Nihče ga ne poskuša zaustaviti imeti pogovor z Weidlovo, je pristavljal nekdanji komisar.

Na twitterju je Breton Weidlovi zapisal le, da ga kot evropskega državljana skrbi pravilna uporaba sistemskih platform, ki imajo dovoljenje za delovanje v EU. Vljudno jo je spomnil, da ji bo njen sogovornik z 210 milijoni sledilcev med tem izvajanjem ponudil pomembno in dragoceno prednost konkurenti ter da bi moral Musk poznati svoje obveznosti po evropski zakonodaji.

Aktualni evropski komisar za demokracijo, pravosodje, pravno državo in varstvo potrošnikov Michael McGrath pa ocenjuje, da Musk lahko v EU svobodno izraža svoja mnenja na spletu in zunaj njega, a le v okviru zakonskih omejitev. 

Priporočamo