Severna Koreja je v preteklosti že poskusno izstrelila hipersonične rakete. Po slikah, ki jih je objavila tamkajšnja državna tiskovna agencija KCNA, je ponedeljkova raketa podobna tisti, ki je bila izstreljena aprila lani. Toda Pjongjang trdi, da ima nova hipersonična raketa nov sistem za nadzor letenja in vodenja ter nov motor iz ogljikovih vlaken. Voditelj Kim Džong Un je dejal, da je ponedeljkova izstrelitev "jasno pokazala tekmecem, kaj počnemo, in da smo v celoti pripravljeni uporabiti kakršna koli sredstva za obrambo naših legitimnih interesov."
Nazadnje je Pjongjang rakete izstrelil novembra, dan pred predsedniškimi volitvami v ZDA, ko je z vzhodne obale izstrelil najmanj sedem balističnih raket kratkega dosega.
Hitre rakete, ki jih je težko sestreliti
"Vemo, da Severna Koreja za rekete že vrsto let uporablja kompozitne materiale. Ti izboljšajo zmogljivost in zanesljivost tovora in lahko povečajo možnosti, da raketa doseže cilj," je za BBC povedal Ankit Panda, strokovnjak za jedrsko orožje pri Fundaciji Carnegie iz Washingtona.
Hipersonično orožje sicer obstaja že desetletja, a so v zadnjih letih razvili nove rakete, ki so veliko bolj okretne, hitreje ponovno vstopijo v atmosfero in se izogibajo napadom nanje, razlagajo glede na ameriškem Centru za nadzor in neširjenje orožja. Takšne rakete je protizračni obrambi seveda veliko težje prestreči.
V ponedeljek je bil sicer v Seulu na obisku ameriški zunanji minister Antony Blinken in dejal, da ZDA verjamejo, da namerava Rusija s Severno Korejo deliti napredno vesoljsko in satelitsko tehnologijo. "Moskva je morda tudi blizu razveljavitve svoje desetletne zaveze o denuklearizaciji Korejskega polotoka s priznanjem Pjongjanga kot jedrske sile," je še dejal Blinken.