Na torkov svetovni dan Zemlje, ki ga po svetu že več kot pol stoletja zaznamujemo 22. aprila, vsako leto pa v ospredje postavljamo različne okoljske vsebine, so v Komunali Kranj položili temeljni kamen za novo upravno-izobraževalno središče v Parku krožnega gospodarstva Zarta. Po besedah direktorja Matjaža Berčona bo novi objekt stičišče različnih javnosti, predvsem uporabnikov javnih storitev komunalnega podjetja, prebivalcev vseh generacij, izobraževalnih ustanov, podjetij, lokalnih ponudnikov, umetnikov in športnikov.
Prostor bo obiskovalce spodbujal h krožnosti, trajnosti in ohranjanju okolja, v Komunali Kranj pa si bodo, kot so napovedali, prizadevali, da bodo s parkom postali vsaj regijski ali celo medgeneracijski center na omenjenem področju. »Gre za primer prvovrstne trajnostne prakse tako pri projektiranju kot pri zasnovi gradnje. Upravno-izobraževalno središče z inovativno okroglo arhitekturo ponazarja krožno gospodarstvo in je zasnovano z namenom optimizacije energetske učinkovitosti, zmanjšanja odvisnosti od zunanjih virov energije in uporabe naravnih recikliranih materialov,« so novost opisali v kranjskem komunalnem podjetju.
Tudi trgovina ponovne uporabe
»Stremimo k izvajanju inovacij s prilagajanjem na podnebne spremembe, kjer so naši načrti usmerjeni k vzpostavitvi različnih poligonov modro-zelene infrastrukture ter površin za souporabo in izvedbo dogodkov z usmerjenimi vsebinami glede na dejavnosti, starostno strukturo in trajnostno upravljanje virov. Pomemben temelj vseh naših dejavnosti bo torej izobraževanje in ozaveščanje,« je ob položitvi temeljnega kamna za novi objekt poudaril Matjaž Berčon.
Direktor je zaupal še, da bodo v pritličju nove stavbe urejeni prostorna učna soba oziroma predavalnica, didaktična igrala, učni pripomočki, sprejemna pisarna za zbirni center, trgovina ponovne uporabe oziroma lokalnih izdelkov brez embalaže ter tudi delavska okrepčevalnica, obe nadstropji pa bosta namenjeni pisarnam zaposlenih.
Za 200 obsegov Zemlje
Pogodbena vrednost investicije v park krožnega gospodarstva znaša osem milijonov evrov, pri čemer je gradnja novega upravno-izobraževalnega središča ocenjena na slabih šest milijonov evrov. Kot je pojasnil Martin Baumgartner iz Tosidosa, ki je poleg podjetja Riko izvajalec del, bo objekt upravno-izobraževalnega središča zgrajen iz obnovljivih materialov in materialov z nizkimi vgrajenimi emisijami. Uporabljeni bodo tudi reciklirani elementi, poudarek pa bo na energetski učinkovitosti in čistejšem procesu gradnje.
Nosilna konstrukcija objekta bo v celoti iz lesa in bo postavljena na armiranobetonsko temeljno ploščo. »Po količini vgrajenega lesa se bo objekt uvrščal med največje v Sloveniji. V leseni konstrukciji bo prihranjena tolikšna količina ogljikovega dioksida, kot ga sprosti avtomobil, ko prevozi več kot osem milijonov kilometrov, kar je približno 200 obsegov Zemlje, oziroma toliko, kot jih vsi udeleženci v prometu v Kranju in okolici prevozimo v desetih dneh,« je Baumgartner navedel nekaj zanimivosti glede nove pridobitve.
V Komunali Kranj vselitev v nove prostore načrtujejo do konca prihodnjega leta.