Velenje. Konec lanskega leta je tako imenovana projektna skupina, ki danes deluje kot urad za gospodarski razvoj in prestrukturiranje, praznovala 20-letnico nastanka. V tem času so uspešno izvedli 71 projektov, ki so bili sofinancirani v skupni vrednosti 42,8 milijona evrov. »Trenutno izvajajo 11 mednarodnih projektov in vodijo ambiciozno Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Poleg tega so vložili prijave za investicijske projekte v skupni vrednosti 54 milijonov evrov in čakajo na odločbe,« se pohvalijo na velenjski mestni občini, kjer dodajajo, da si urad še naprej postavlja ambiciozne cilje z jasno vizijo trajnostnega razvoja Velenja.

Trenutno izvajajo 11 mednarodnih projektov in vodijo ambiciozno Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Poleg tega so vložili prijave za investicijske projekte v skupni vrednosti 54 milijonov evrov in čakajo na odločbe.

Pionirji pri pridobivanju evropskih sredstev

Ideja o ustanovitvi skupine, ki bi pridobivala evropska sredstva za razvojne projekte, se je porodila leta 2004, ko je bil na čelu velenjske mestne občine župan Srečko Meh. Zaposlili so šest mladih diplomantov z vizijo pridobivanja sofinanciranja iz evropskih programov za projekte, pomembne za lokalno skupnost. Že v prvem letu so pridobili financiranje za pet projektov. »Od takrat do leta 2021 so realizirali 71 mednarodnih projektov v skupni vrednosti 42,8 milijona evrov, kar našo občino uvršča med pionirje pri pridobivanju evropskih sredstev v Sloveniji. Ta drzna poteza je bila takrat brez primere in je postavila temelje za nadaljnji razvoj,« so ponosni na velenjski občini. Kot dodajajo, je projektna skupina sčasoma rasla in širila svoj doseg. Iz nje so se razvile organizacije, kot so Zavod Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško (KSSENA), Center ponovne uporabe in SAŠA inkubator, ki pomembno prispevajo k razvoju regije.

Pod vodstvom župana Bojana Kontiča se je skupina preoblikovala v službo za razvojne projekte in gospodarstvo, v kateri je bilo angažiranih povprečno sedem sodelavcev. Od leta 2021 dalje, odkar je na čelu občine aktualni župan Peter Dermol, je skupina postala urad za gospodarski razvoj in prestrukturiranje, ki šteje 13 sodelavcev, vodi pa ga Karla Sitar. »Trenutno izvajamo osem mednarodnih projektov, vodimo Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, vse skupaj v vrednosti tri milijone evrov. Izvajamo tudi največje investicijske projekte, kot sta prenova Stare elektrarne v Center prihodnosti in Tehnološki park Velenje, urejamo poslovne cone, sodelujemo pri projektu Trajnostna mobilnost, Pametna platforma Velenje, Turistična infrastruktura na jezeru in drugih,« pove vodja urada Karla Sitar. Ob tem tudi aktivno sodelujejo pri pripravi strateških dokumentov, tudi zakona o razvojnem prestrukturiranju, ter se vključujejo v vse razvojne izzive Velenja. Trenutno čakajo na odločbe za investicijske projekte v skupni vrednosti kar 54 milijonov evrov, za katere so oddali prijave. 

Priporočamo