Vojaška uniforma teritorialne obrambe, ki jo je v času vojne za osamosvojitev Republike Slovenije nosil takratni minister za obrambo Janez Janša, letna častniška bluza in zimska častniška bunda obrambnega ministra, obe iz leta 1992, ter sedem likovnih del. To je nabor predmetov, ki jih bo skušal predsednik SDS Janez Janša prodati na spletni javni dražbi na portalu edrazbe.si. Na tak način bo skušal zbrati denar za plačilo dobrih 30.000 evrov za sodne stroške, ki jih mora plačati zaradi izgubljene odškodninske tožbe proti sodnikom in nekdanji državni tožilki, ki so sodelovali v procesu Patria. Izklicna cena vseh predmetov je skupno 15.500 evrov. Prve dražbe – treh kosov vojaške uniforme – bodo prihodnji četrtek.

»Uniformo Janeza Janše, ki jo je nosil med vojno leta 1991 kot obrambni minister RS, ocenjujemo kot izjemen predmet nacionalne vojaškozgodovinske dediščine. V tej zadevi smo zato že navezali stik s potencialnimi donatorji oziroma sponzorji, ki bi nam lahko pomagali pri odkupu uniforme,« nam je povedal Janko Boštjančič, direktor Parka vojaške zgodovine. »Pridobitev uniforme prvega obrambnega ministra v samostojni Republiki Sloveniji bi za muzej vsekakor predstavljala dobrodošlo dopolnitev zbirk. Republika Slovenija sicer takšno uniformo že ima, hrani jo Vojaški muzej Slovenske vojske,« so nam sporočili tudi iz Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Kot so dodali, muzeji pri odkupih premične dediščine sledijo natančno določenim postopkom, ki pa so v mnogočem težko združljivi z mehanizmi javnih dražb.

Janša lahko najboljše ponudbe ne sprejme

Na družbenih omrežjih se v zvezi z dražbo že vrstijo številni odzivi. Medtem ko Janševi podporniki napovedujejo, da bodo z veseljem pomagali, se pojavljajo tudi ocene, da bo dražba svojevrsten preizkus lojalnosti. Si je pa Janša, kot je razvidno iz dokumentacije o dražbi, pridržal pravico zavrniti oziroma ne potrditi katerega koli prijavljenega dražitelja brez navedbe razloga. Prav tako Janša v skladu s pogoji dražbe ni zavezan k sklenitvi pogodbe o prodaji z dražiteljem, ki bo ponudil najvišjo ceno, oziroma lahko že začeti postopek do podpisa pogodbe ustavi brez pojasnila in brez odškodninske odgovornosti.

Vse postopke v zvezi z dražbami za Janšo vodi Odvetniška družba Matoz, na katere fiduciarni račun morajo dražitelji najpozneje tri delovne dni pred začetkom dražbe nakazati varščino. Odvetnika Francija Matoza smo vprašali, ali za Janševe predmete vlada zanimanje in ali so že prejeli prijave oziroma vplačila varščin, a se ni odzval.

Janševa bojna uniforma že v Vojaškem muzeju Slovenske vojske

Eno od bojnih uniform teritorialne obrambe (TO), ki jo je nosil Janez Janša, že hrani Vojaški muzej Slovenske vojske. Na vetrovki uniforme je na levem naprsnem žepu pritrjen položajni znak ministra za obrambo RS in značka jesen 91'. Značke so bile v 500 izvodih podeljene na vaji TO, ki je bila 14. oktobra 1991 na Počku pri Postojni. V vojaškem muzeju razlagajo, da gre pri uniformi – vetrovki, ki jo zdaj prodaja Janša, očitno za del drugega kompleta, saj jih je imel več. Posebno dragocena je sicer tista z našitkom s številko ena na levem rokavu. Ta je označevala prvo generacijo vojaških nabornikov TO, ki so v učnih centrih na Igu in v Pekrah slovesno zaprisegli Republiki Sloveniji. Janša je torej nosil tudi tako uniformo in ta je zares rariteta, ker jo imajo le pripadniki prve generacije TO, ki so prisegli lojalnost novonastajajoči državi.

Davka mu ne bo treba plačati

Med pogoji dražbe tudi piše, da »je kupec dolžan plačati davek na promet premičnin v roku, kot je izdan s strani pristojnega davčnega organa«. Na Finančni upravi RS, kjer konkretnega primera sicer ne morejo komentirati, so nam na splošno pojasnili, da prodaja lastnih rabljenih predmetov fizične osebe ni obdavčena, in sicer nista obdavčena niti prodajalec niti kupec takšnega predmeta – in to ne glede na znesek dosežene kupnine.

Spletna dražba pa ne bo edini vir sredstev, s katerimi namerava prvak SDS plačati sodne stroške. Na omrežju X je namreč objavil, da bo denar zbiral še s prodajo nove knjige Budnica, ki izide konec meseca. »Na predlog založbe Nova obzorja bo deset evrov od vsakega prodanega izvoda knjige (cena 20 evrov) pripadlo avtorju kot avtorski honorar in pomoč pri plačilu enormnih sodnih stroškov krivosodnim. Knjiga bo že ta teden v predprodaji. Hvala,« je zapisal Janša in že napovedal, da bo morebitno razliko nad zneskom sodnih stroškov namenil za pomoč drugim »žrtvam političnih sodnih procesov«.

slika Pensee a Marat, 1988, Jana Vizjak; Janez Janša, spletna dražba

Po najvišji izklicni ceni, 4000 evrov, se bo prodajala slika Pensee a Marat Jane Vizjak. Foto: eDražbe

Pri Janši 400 evrov, na Bolhi 15 evrov

Na dražbi predmetov Janeza Janše se je pojavilo tudi sedem likovnih del dveh umetnikov, bolj uveljavljene ekspresivne slikarke Jane Vizjak in manj poznanega akvarelista Siebererja. Po dražbenih pravilih tudi v umetniškem svetu umetniško delo dobi tisti kupec, ki med dražbo odda najvišjo ponudbo. Dražbe so po navadi namenjene le ožjemu krogu resnih zbirateljev in ljubiteljev umetnosti, ki so tudi dovolj premožni, da v dražbeno »tekmo« konkurenčno vstopijo. Dražijo se po navadi izbrana najboljša, najpomembnejša, prvorazredna in unikatna umetniška dela najvišjega cenovnega razreda, med katerimi so lahko tudi dela kulturne dediščine.

Na Janševi dražbi najdemo šest akvarelov z izklicno ceno 400 evrov, ena slika pa dosega 4000 evrov. Ali so dražbene cene postavljene korektno glede na umetniško vrednost slik, smo vprašali umetnostnega kritika, kustosa, publicista, stalnega sodnega izvedenca in cenilca za likovno umetnost Aleksandra Bassina. »Slika Pensee a Marat iz leta 1988 avtorice Jane Vizjak, ki dosega izklicno ceno 4000 evrov, je postavljena zelo korektno, dela te umetnice se tudi sicer prodajajo v teh okvirih. Medtem ko avtorja Siebererja, čigar akvareli dosegajo izklicno ceno 400 evrov, ne poznam. A bi rekel, da niti ta cena ni pretirana.« Med brskanjem za drugimi Siebererjevimi deli najdemo predvsem akvarele, enega z naslovom Čar poletnih sanj iz leta 1986 pa ta hip ponujajo celo na portalu Bolha, in sicer za precej nižjo ceno kot na Janševi dražbi – le za 15 evrov. x im

Priporočamo