Shadia Aiyada, razseljena iz južnega mesta Rafa v obalno območje Muwasi, ima le eno odejo in termofor, s katerim lahko ponoči ogreje svojih osem otrok v šotoru. »Prestrašimo se vsakič, ko izvemo za vremensko napoved, da se obetajo deževni in vetrovni dnevi, saj nam veter dviguje šotore. Bojimo se, da bo nekega dne podrlo naše šotore, ko smo notri,« je dejala.

Zaradi nočnih temperatur, ki lahko padejo do pet stopinj Celzija, se Aiyada boji, da bodo njeni otroci zboleli, saj nimajo toplih oblačil. Ko so pobegnili od doma, so imeli na sebi le poletna oblačila, je povedala. Nekaj toplejših oblek so si izposodili od sorodnikov in prijateljev, da se lahko ogrejejo. 

Reda Abu Zarada wraps herself and her grandchildren in blankets as they prepare to sleep in their tent at a camp in Khan Younis, Gaza Strip, Thursday Dec. 19, 2024. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Veliko ljudi ima le odejo, s katero se lahko ponoči ogrejejo. Mnogo otrok zaradi mraza ne more spati. Foto: AP

Šotori in odeje na tovornjakih v Jordaniji in Egiptu, ljudje pa zmrzujejo

Agencija ZN za palestinske begunce (UNRWA) se je pripravila na zimo v Gazi, vendar pomoč, ki jo je uspela spraviti tja, niti približno ni zadostna za vse ljudi. UNRWA je v zadnjih štirih tednih v severni Gazi razdelila 6000 šotorov, vendar jih ni mogla dostaviti na druga območja, vključno s tistimi, kjer so potekali spopadi.

Približno 22.000 šotorov je obtičalo v Jordaniji, 600.000 odej in 33 tovornjakov z žimnicami pa je od poletja v Egiptu, ker agencija nima odobritve Izraela ali varne poti, da bi jih pripeljala v Gazo. Pa tudi, ker je morala dati prednost nujno potrebni pomoči v hrani, je dejala Louise Wateridge iz omenjene agencije. Številne vzmetnice in odeje so od takrat izropali ali uničili vreme in glodalci, je dejala. 

Reda Abu Zarada, 50, displaced from Jabaliya in nothern Gaza, sits by a fire with her grandchildren at a camp by the sea in Khan Younis, Gaza Strip, Thursday, Dec. 19, 2024. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Ponoči je ogenj edino, kar greje. A tudi lesa in drugega, kar gori, Palestincem zmanjkuje. Foto: AP

Vsako noč se zbudijo premraženi, otroci jočejo od mraza

"Ponoči po nas hodijo podgane, ker nimamo vrat, šotori pa so raztrgani. Odeje nas ne grejejo, mraz prihaja iz tal. Zjutraj se zbudimo premraženi," je rekla mlada mama, ki v šotoru živi skupaj z možem in otroki. "Bojim se, da se bom nekega dne zbudil in našel enega od otrok mrtvega od mraza," pravi mož.

V četrtek zvečer se je mati borila z bolečino v kolenu, ki jo je še poslabšalo hladno vreme, da bi ocvrla bučke na ognju iz ostankov papirja in kartona pred njihovim šotorom. Upala je, da bo majhen obrok pogrel otroke pred spanjem. Boji se, da bo njena družina zaradi prižiganja ognja pred šotorom postala tarča izraelskih vojaških letal. "V šotore gremo po sončnem zahodu in ne gremo ven, ker je zelo mrzlo in do polnoči se ohladi. Moja 7-letna hči ponoči joka, ker jo zebe," pravi oče.

Grandchildren of Reda Abu Zarada, displaced from Jabaliya in northern Gaza, play next to their tent at a camp in Khan Younis, Gaza Strip, Thursday, Dec. 19, 2024. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Najbolj se ljudje veselijo sonca, ki zjutraj ogreje šotore. Foto: AP

Izrael trdi, da je sodeloval z mednarodnimi organizacijami

Mednarodni reševalni odbor se trudi dostaviti zimska oblačila za otroke, a je "potrebno pridobiti veliko soglasij pristojnih organov," je dejala Dionne Wong, namestnica direktorja programov organizacije za okupirana palestinska ozemlja. Izraelska vladna agencija, odgovorna za usklajevanje pošiljk pomoči v Gazo, je v izjavi zapisala, da je Izrael več mesecev sodeloval z mednarodnimi organizacijami, da bi Gazo pripravil na zimo, vključno z olajšanjem pošiljanja grelnikov, toplih oblačil, šotorov in odej na ozemlje. Izrael še sporoča, da ne preprečuje prenosa pomoči iz Jordanije.

V dveh mesecih čez mejo le 34 tovornjakov

Od skromnih 34 tovornjakov s hrano in vodo, ki so v zadnjih dveh mesecih in pol dobili dovoljenje za vstop v severno Gazo, jih je zaradi namernih zamud in sistematičnega oviranja s strani izraelske vojske le dvanajst uspelo razdeliti pomoč lačnim palestinskim civilistom," je sporočila organizacija Oxfam. Po navedbah nevladne organizacije so trije tovornjaki hrano in vodo dostavili v šolo, kjer so bili nastanjeni razseljenci, a so jo morali le nekaj ur pozneje izprazniti zaradi izraelskega obstreljevanja. Oxfam je tudi opozoril, da Izrael nenehno preprečuje dostavo življenjsko pomembne pomoči tamkajšnjim prebivalcem.

Priporočamo