Reforma, ocenjena na 1,4 milijarde evrov, ima zagotovljena sredstva v proračunih za prihodnji dve leti. Premier jo označuje za "motivacijsko zmago", ki potrjuje sposobnost koalicije za reševanje kompleksnih izzivov.
Plačna reforma – zgodovinski podvig
Golob je izpostavil, da je reforma rezultat intenzivnih pogajanj s 46 sindikati in vključuje odpravo anomalij, kot so plače pod minimalno mejo, hitrejši vstop mladih v javni sektor ter boljše možnosti za nagrajevanje. Po premierjevih besedah je reforma tudi ključna za privabljanje novih kadrov v sektorje z rastočimi potrebami, kot so zdravstvo in dolgotrajna oskrba.
Golob napoveduje, da bodo tri ključne reforme – zdravstvena, stanovanjska in pokojninska – zaključene do parlamentarnih počitnic 2024, čeprav učinki ne bodo takoj vidni. Zdravstvena reforma bo ukinila škodljive dvojne prakse, stanovanjska pa bo temeljila na spodbujanju dolgoročnih najemov in gradnji novih stanovanj. Pokojninska reforma se osredotoča na podaljšanje delovne dobe za višje pokojnine.
Gospodarstvo in konkurenčnost
V luči zaostrenih gospodarskih razmer se Slovenija pripravlja z ukrepi za spodbujanje investicij in zadržanje ključnih sektorjev. Vlada načrtuje tudi davčne spremembe, ki bodo podpirale stanovanjsko politiko in konkurenčnost gospodarstva.
Golob je pohvalil rezultate poostrenega nadzora na mejah, ki je privedel do 20-odstotnega zmanjšanja števila migrantov. Napovedal je dodatne ukrepe za varnost v času praznikov.
Podpora vladi in pogled naprej
Premier priznava nižjo javnomnenjsko podporo, a verjame v pozitiven obrat. Napovedal je večjo osredotočenost na notranje zadeve in izboljšanje položaja ljudi v Sloveniji.
Golob zaključuje optimistično: "Plačna reforma je dokaz, da lahko v tem mandatu uspešno zaključimo ključne reforme, ki bodo koristile vsem generacijam."