»Predsednik vlade dr. Robert Golob se bo odzval na vabilo KPK in prišel v sredo, 4. 12. ob 9. uri,« so nam v kabinetu predsednika vlade danes zagotovili, da se bo premier udeležil jutrišnjega zaslišanja na komisiji za preprečevanje korupcije. Na KPK so zaradi zaznanih sumov kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije že novembra lani uvedli preiskavo zaradi sumov pritiskov na bivšo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, prek katere naj bi Golob želel vplivati na kadrovanje v policiji. Slednje je namreč v izključni pristojnosti generalnega direktorja policije, Golob pa naj bi zaupanje v Bobnarjevo pogojeval s tem, da naj tedanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav posameznike, ki so bili za Goloba oziroma njegov ožji krog moteči, razreši oziroma premesti.

Po neuradnih informacijah naj bi KPK poleg Goloba na zaslišanje povabila tudi Tatjano Bobnar, Boštjana Lindava, državno sekretarko na ministrstvu za notranje zadeve Tino Heferle in nekdanjega državnega sekretarja Branka Lobnikarja, ki bodo zaslišani kot priče.

Pomembno vsebinsko vprašanje

Tudi po zaslišanju Goloba in prič (če se ne bo kdo opravičil) pa bo treba na končno odločitev senata KPK še počakati. Kot je mogoče neuradno slišati, se tudi na KPK zavedajo, da gre za pomembno vsebinsko vprašanje, kje je ločnica med še sprejemljivim dogovarjanjem med dvema politikoma in nedovoljenimi pritiski predsednika vlade na ministrico in posledično na organ v sestavi ministrstva.

Medtem ko bo KPK presojal na podlagi zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, pa se s kazenskim vidikom Golobovega domnevnega poskusa vplivanja na kadrovanje v policiji po prejeti ovadbi PU Ljubljana ukvarja tudi specializirano državno tožilstvo. Tam so nam danes pojasnili, da še niso sprejeli odločitve, kako naprej. Tožilstvo lahko ovadbo namreč zavrže, zahteva sodno preiskavo, vloži obtožbo, ali pa najprej od policije zahteva dopolnitev ovadbe. Kriminalisti so Goloba sicer ovadili zaradi kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje.

Zapleti in ovire

Prav predkazenski postopek je bil nekaj časa ena izmed ovir, da je morala KPK postopek začasno prekiniti. Specializirano državno tožilstvo je v začetku letošnjega leta ocenilo, da bi razkritje dela dokumentacije, za katero sta KPK zaprosila Golob in njegov odvetnik Stojan Zdolšek, škodovalo interesom predkazenskega postopka.

To pa ni bil edini zaplet v postopku na KPK. Predsednik KPK Robert Šumi se je iz odločanja v tej zadevi izločil, saj je bil v preteklosti sodelavec Tatjane Bobnar, Golob in Zdolšek pa zahtevala tudi izločitev tedanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega in sprožila upravni spor. Tričlanski senat je bil zato dlje časa nesklepčen, postopek pa se je z mrtve točke premaknil poleti, ko je Savskemu prenehal mandat in ga je nadomestila nova namestnica predsednika Tina Divjak. Skupaj z drugim namestnikom Davidom Lapornikom sta lahko sprejela sklep o nadaljevanju preiskave, saj ni bilo več zadržkov glede sestave senata, hkrati pa specializirano državno tožilstvo ni več nasprotovalo Golobovemu vpogledu v spis.

Kljub temu je odpadlo tudi za oktober načrtovano Golobovo zaslišanje, saj je Zdolšek na KPK poslal dodatno dokumentacijo, ki so jo morali na KPK najprej proučiti. Odvetnik Zdolšek je prav tako problematiziral tudi vpogled v spis, saj so pri KPK določene varovane oziroma osebne podatke prekrili. 

Ovir za nadaljevanje postopka pa zdaj menda ni več.

Priporočamo