V torek so v NSi zaradi sumov negospodarnega nakupa namenskih helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP) zahtevali sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. Razpis za nakup dveh helikopterjev je po prepričanju NSi namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Večnamenska helikopterja naj bi za poškodovane in težko bolne pomenila mnogo slabše pogoje, pa tudi slabše pogoje za delo reševalnih ekip. »V helikopterjih bodo na voljo zgolj pritrdišča za medicinsko opremo. Kupili bomo helikopterje brez nujne medicinske opreme,« je bil kritičen poslanec NSi Jernej Vrtovec. Kot je dodal, v razpisu, vrednem 50 milijonov evrov, ni predviden niti sistem za prevoz inkubatorjev za prevoz novorojenčkov. Po drugi strani je v razpisu po Vrtovčevih besedah opredeljenih veliko zahtev za opremo, ki jo za svoje delo potrebuje policija. Med drugim je naštel pritrdišča za vpenjanje vrvne ograje, osem dodatnih posamično odstranljivih sedežev in policijsko komunikacijsko opremo.

Oprema bo kupljena ločeno

Še isti dan so na ministrstvu za zdravje pojasnili, da bo prenosna medicinska oprema kupljena ločeno, saj bo v lasti javnega zdravstvenega zavoda, ki mora opremo tudi ustrezno vzdrževati. Vnaprejšnji oziroma sočasni nakup te opreme naj ne bi bil smiseln tudi zato, ker bo morala biti oprema prilagojena helikopterjema, za katera razpis še ni končan. Nosilec razpisa za nakup dveh helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč je ministrstvo za notranje zadeve, saj se bo dejavnost helikopterskega reševanja za potrebe zdravstva dolgoročno izvajala s helikopterji policije.

Odzval se je tudi vodja letalske policijske enote Dejan Kink. Pojasnil je, da je 49,9 milijona evrov znesek celotnega projekta HNMP in ne znesek javnega naročila. »Poleg nakupa dveh namenskih helikopterjev za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči projekt vsebuje zaposlitev 28 oseb, usposabljanje, šolanje, vzdrževanje helikopterjev, zgraditev nove baze v Mariboru, adaptacijo letalske baze na Brniku in verjetno sem še kaj pozabil,« je povedal.

Kabina helikopterjev bo imela vso predpisano opremo. Zahteva po osmih sedežih v helikopterju je po njegovih besedah namenjena za primer reševanja več oseb, ki niso poškodovane. Tak primer so imeli denimo med poplavami avgusta 2023. Vrtovec je med očitki izpostavili tudi barvo helikopterjev. Kink je poudaril, da v EU in Sloveniji ni predpisa, ki bi predpisoval barvo helikopterjev, določa pa jo predpis policije. »Verjamemo pa, da je barva zadnja, ki je pomembna pri helikopterju, in da je osebam, ki bodo potrebne ali so potrebne naše pomoči, že danes čisto vseeno, ali prileti helikopter zelene ali belo-modre barve, kot je naš policijski,« je dodal.

Vrtovec je še pripomnil, da helikopterja glede na razpis ne bosta imela tako imenovanih sani, pač pa kolesa, kar bo otežilo pristajanje na razmočenem terenu ali v snegu. Razliko med pristajanjem helikopterja s kolesi ali sanmi je Vrtovcu razložil pilot policijskega helikopterja Igor Podjed, ki je povedal, da je problem pristajanja na mehki podlagi problem vseh helikopterjev, na sankah ali na kolesih, zato obstajajo dodatne smuči, na katerih pristanejo.

Denis Avdić in Tina Gaber

Nakup helikopterjev za nujno medicinsko pomoč se je z mrtve točke premaknil po nekaj letih neuspešnih sestankovanj. Povod za napredek je bil neljubi dogodek, ko je maja lani v Bovcu moškega prizadel infarkt, na helikopterski prevoz pa je nato čakal uro in pol. Dogodek je imel velik medijski odmev, sledilo je gostovanje reševalca Roberta Sabola v oddaji Denis Avdić Show na Radiu 1, v kateri je predstavil peticijo za reorganizacijo helikopterskega reševanja v Sloveniji. Ob koncu pogovora je Avdić v živo opravil še en telefonski klic – poklical je partnerico predsednika vlade Tino Gaber, ki je poskrbela, da je premier v živo govoril po telefonu v oddaji in obljubil nove helikopterje. Sledili so sestanki, v začetku junija lani pa je Robert Golob sporočil, da je vlada sklenila kupiti namenske helikopterje, ki jih bo plačala iz proračunske rezerve.

Kaj se skriva za barvo helikopterja

Od kod tolikšno zanimanje za nujno helikoptersko pomoči, nam pojasni sum NSi, da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika. Čeprav se veliko govori o opremi in barvi helikopterjev, pa vse najbolj skrbi, kdo bo helikopterje dobavil. V igri naj bi bila dva ponudnika, Leonardov helikopter, ki stane okoli 17 milijonov evrov, in Airbusov, ki stane od 10 do 12 milijonov. Vodja letalske policijske enote Dejan Kink je zavrnil navedbe, da dajejo prednost kateremu od ponudnikov; razpis je po njegovem pripravljen tako, da lahko oba pripravita ponudbo. Razpis je odprt do 20. januarja.

Priporočamo