Kot je ob robu festivala dejal predsednik SBC Joc Pečečnik, bodo v okviru strategije SBC 4.0, ki se osredotoča na konkurenčnost slovenskih podjetnikov in gospodarskega okolja v primerjavi s tujino, oblikovali predloge o razporejenosti in delovanju regij ter njihovem avtonomnem odločanju. Kot je poudaril, bi morali poiskati sebi primerne modele, kot jih ima Švica, tako da bi se regijski vpliv povečal, država pa bi se decentralizirala. In to ne samo po imenu, temveč tudi z upravljanjem in financiranjem posameznih regij. Pri SBC so izvedli nekaj študij, v prihodnje pa bodo predstavili tudi konkretne predloge in jih nato uskladili z lokalnimi skupnostmi. Pokrajin se je govorila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prav tako je opozorila, da se razprave o teh preveč osredotočajo le na njihovo število in imena. »Najprej se moramo pogovarjati o tem, kaj bomo z države prenesli na pokrajino in kaj z občine na pokrajino,« je poudarila in spomnila, da je ustanovitev pokrajin zapisana tudi v ustavo.
Konkurenčnost slovenskega gospodarstva upada
Pečečnik in Pirc-Musarjeva sta se na uvodnem panelu pogovarjala o idejah, kako do uspešne Slovenije 2030, o izzivih Slovenije v globalnem svetu, vlogi podjetništva v družbi ter gradnji zaupanja med politiko na eni in gospodarstvom na drugi strani. Predsednica republike je poudarila, da na obiskih v tujini promovira slovensko gospodarstvo, saj obisk predsednice odpre veliko vrat. Ob aktualnih predsedniških volitvah v ZDA je dejala, da bo sodelovanje med ZDA in EU na gospodarskem področju še naprej potekalo odlično, Pečečnik pa je opozoril, da je slovenska politika izgubila odnos z gospodarstvom, saj ne prispeva k ustvarjanju konkurenčnih pogojev za možnosti na svetovnem trgu. »Konkurenčnost nam upada, kar bo vidno čez pet let, a tudi kratkoročno, recesija je že med nami. To je polom za malo gospodarstvo, saj ga najbolj duši lokalna politika, ki gleda le na jutri. Dokler politiki ne bodo razumeli, da podjetniki nalivamo vodo, ki jo vsi pijemo, ne bo bolje. Zdaj se zadeve slabšajo.«
Podlaga za razvoj Slovenije do leta 2030
Podpredsednik SBC Marko Bitenc je pojasnil, da z novo strategijo pripravljajo podlago za razvoj Slovenije do leta 2030. »Po našem mnenju je država nekaj podobnega kot podjetje, funkcija je enaka. Vsaki državljanki in vsakemu državljanu mora omogočiti, da lahko kar najbolj izrazi svoje potenciale, hkrati pa mora po načelu popolne solidarnosti poskrbeti za vse tiste, ki teh danosti nimajo.« Vse te dejavnike vključujejo v svoje predloge in po besedah Bitenca pričakujejo, da si jih bo katera koli politika, ki bo vodila državo, drznila poslušati in upoštevati pri svojem delu. Drugi podpredsednik SBC Igor Akrapovič pa je dejal, da slovensko in evropsko gospodarstvo izgubljata pri svetovni konkurenčnosti. Ob tem je opozoril na težave energetike in bil kritičen do dogajanja, povezanega s projektom JEK 2. Postopki bi po njegovem prepričanju morali teči naprej po predvidenem časovnem načrtu, saj lahko vsaka preložitev začetka gradnje novega bloka jedrske elektrarne pomeni konkretne zamude pri dobavi potrebnih delov.