Po več hrvaških prevzemih agroživilskih podjetij bo zagrebška družba Primo Real Estate na slovenskih tleh v kratkem zaključila ogromen nepremičninski prevzem. Pred dnevi je namreč na spletnih straneh zagrebške borze, kjer kotirajo njene delnice, objavila, da je s švicarskim podjetjem Ferba AG sklenila pogodbo o nakupu kamniškega podjetja Ferba projekt, pri čemer vrednost kupčije znaša 24,5 milijona evrov.
Ferba projekt upravlja nepremičnine za industrijsko proizvodnjo in skladiščenje v Kamniku, so med drugim pojasnili v družbi Primo Real Estate, ki je v lasti hrvaških pokojninskih skladov, te pa upravlja Allianz ZB. Slednji je oktobra dokapitaliziral Primo Real Estate s
24,4 milijona evrov. Za uspešen zaključek dogovorjenega posla mora soglasje podati Javna agencija RS za varstvo konkurence.
Najemnik prevzetih nepremičnin je danska multinacionalka Danfoss, ki jih bo po naših podatkih najemala tudi v bodoče. V Kamnik je Danfoss proizvodnjo preselil iz Finske na začetku leta 2011. V preteklosti so bile te proizvodne zmogljivosti v lasti kamniške skupine Stol. Preden je jeseni 2003 podjetje Stol Ambienti, hčerinsko podjetje Holdinga Stol, zaključilo v stečaju, je trzinsko podjetje Biring, v lasti Marjana Tekavca, odkupilo proizvodne zmogljivosti in opremo. Tekavec je leta 2003 za časnik Finance izjavil, da je Biring za proizvodne nepremičnine velikosti 18.000 kvadratnih metrov skupaj z opremo Holdingu Stol plačal štiri milijone evrov. V okrnjeni obliki je proizvodnjo stolov nadaljevalo podjetje Biring Ambienti, prav tako v lasti Tekavca, ki je konec leta 2011 zaključilo v stečaju. V tistem času je bil stečaj sprožen še proti dvema podjetjema v lasti Tekavca – Biring interier in Biring gostinstvo –, medtem ko je Biring svojo življenjsko pot s stečajem končal dve leti kasneje.
Razkritje lastništva
Do nedavnega so bile nepremičnine, ki bodo prešle v last Primo Real Estate, v lasti podjetja Sapore Vapum, katerega lastnik je švicarsko podjetje Ferba, ki ima na svoji spletni strani navedeno, da je zanesljiv partner na vseh fiduciarnih področjih. Iz dokumentacije, ki smo jo pridobili v časniku Dnevnik, je razvidno, da je pred meseci Sapore Vapum kamniške nepremičnine oddelil na novoustanovljeno podjetje Ferba projekt, katerega lastnik je prav tako švicarska Ferba. Za direktorja Ferbe projekta je bil imenovan Žiga Tekavec, vnuk Marjana Tekavca, od lani eden od dveh direktorjev Sapora Vapuma. Kot je razvidno iz registra dejanskih lastnikov podjetij, je končni lastnik Sapora Vapuma z več kot 75-odstotnim lastniškim deležem Marjan Tekavec, kar pomeni, da je tudi lastnik Ferbe projekta. Na podlagi zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma se morajo dejanski lastniki podjetij razkriti od začetka leta 2018.
Lastniška premetavanja
Sapore Vapum ima v lasti dve hčerinski podjetji, Investicije MT in Biring biro. Investicije MT je leta 2008 ustanovil Marjan Tekavec, dve leti kasneje je bilo lastništvo preneseno na ciprsko podjetje A. S. Industries, leta 2017 na Tiberius Investment Group z Deviških otokov, leta 2018 pa na Sapore Vapum. V preteklem letu je vodenje Investicij MT prevzel Žiga Tekavec, ki je bil za komentar nedosegljiv. V last Sapora Vapuma je leta 2018 prešlo tudi podjetje Biring biro. To podjetje je vrsto let lastniško obvladovalo podjetje Biring skupina, od leta 2014 pa je bilo v lasti Investicij MT. Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da ima Biring biro blokiran transakcijski račun in da je davčni dolžnik. Konec lanskega leta je imel Biring biro negativni kapital v višini 587.000 evrov, kar poenostavljeno pomeni, da bi v primeru stečaja, ob upoštevanju bilančnih vrednosti premoženja, toliko sredstev zmanjkalo za poplačilo upnikov. Ob tem so kratkoročne finančne obveznosti znašale 1,3 milijona evrov. Marjan Tekavec prevzema Ferbe projekta ni hotel komentirati.