Delo od doma ima več obrazov. Dogaja se marsikaj. Sprva omogoča lažje žongliranje med delovnimi in družinskimi obveznostmi – med kuhanjem pišemo elektronska sporočila, denimo, a dolgoročno se lahko ta ugodnost izkaže kot nevarna. Kaj se zgodi z introvertiranim zaposlenim z nizko stopnjo samonadzora, ki ima v manjšem najemniškem stanovanju še šoloobvezne otroke? In kaj preti odgovornemu, motiviranemu zaposlenemu, ki v svoji delovni vnemi ne prepozna fizičnih znakov utrujenosti in izčrpanosti? Ne zna namreč ustrezno razlikovati med delom in zasebnim življenjem. Prav tako utegnejo dislocirani zaposleni postati usmerjeni sami nase. Zmanjša se empatija. Manj socialne interakcije pomeni tudi manj človečnosti in čustvenosti. Pojavijo se osamljenost, izolacija, anksioznost, tudi nekakšna notranja prisila po nenehnem dokazovanju lastne delavnosti, pogosto v obliki stalne pripravljenosti in takojšnjega odziva na vseh elektronskih napravah. »Vse to vodi v podaljševanje delovnega časa in tveganje za izgorelost,« opozarja Alenka Kraljič, psihologinja in direktorica operativnega poslovanja v kadrovskem podjetju Trenkwalder.

Težko je, če si njihov, a vseeno vedno sam

Konec leta je priložnost, da delodajalci na tem področju izvedejo dobre poteze. Okrepijo lahko vezi z zaposlenimi, izrazijo hvaležnost za njihov trud in ustvarijo pozitivno delovno ozračje za prihodnje leto. V mislih je treba imeti, da je obdobje praznikov povezano z veseljem in druženjem, zato lahko okrepi čustvene težave pri tistih, ki delajo od doma.

Anje Božič, članica upravnega odbora Slovenske Kadrovske Zveze.

Anja Božič, Slovenska kadrovska zveza: »Če iz kakršnih koli razlogov, denimo razdalje, ni mogoče pripraviti druženja, naj podjetja izvedejo vsaj videosrečanje ter zaposlenim namenijo pristno in osebno zahvalo, poskrbijo pa naj tudi za dostavo vsaj drobne pozornosti.«

Še bolj kot sicer lahko zaposleni na daljavo doživljajo močne občutke osamljenosti, odrezanosti od delovnega okolja in nezmožnosti vplivanja na kakršne koli spremembe. Sicer preprosto, a vse prevečkrat spregledano pravilo: na vse timske zabave povabite tudi zaposlene, ki delajo od doma. »Če iz kakršnih koli razlogov, denimo razdalje, ni mogoče pripraviti druženja, naj podjetja izvedejo vsaj videosrečanje ter zaposlenim namenijo pristno in osebno zahvalo, poskrbijo pa naj tudi za dostavo vsaj drobne pozornosti,« svetuje Anja Božič, članica upravnega odbora Slovenske kadrovske zveze.

Na zvezi poudarjajo, da zaposleni izražajo zadovoljstvo ob finančnih nagradah, vendar jim veliko pomenijo tudi prednovoletna druženja, darila ali obdarovanje otrok, saj jih zaznavajo veliko bolj osebno. Božičeva dodaja: »Izjemno pomembni sta individualna pohvala in zahvala vodstva, ki gradita zaupanje in medsebojno spoštovanje – pomembna temelja psihološko varnega delovnega okolja. Če je le mogoče, je priporočljivo z osebnim pristopom združiti vse našteto, saj imamo ljudje različne preference in pričakovanja.« Zaposleni, ki delajo na daljavo, poročajo, da so pri delu v primerjavi s sodelavci v pisarnah ali prostorih delodajalca manj opaženi pri svojih vodjih. Zato se jim zdi, da imajo tudi manj priložnosti za rast in napredovanje. Kocke za gradnjo timske kulture so med prazniki še toliko vrednejše.

Priporočamo