»Zmeda je še kar velika. Imamo dva avtobusa v eno smer. Prvi vozi šolarje, drugi je reden. Zadnje čase se dogaja tudi to, da kjer je šolski prevoz, se redni ukinja,« trenutno stanje na področju avtobusnih prevozov opisuje župan občine Bohinj Jože Sodja. »Nihče več ne ve, kdo je pameten. Menim, da je država tista, ki bi morala potegniti črto in reči, prevozi so možni z enim avtobusom, in integrirati zadevo, ne pa da jo podvojimo. To stvar podraži,« nadaljuje in spomni, da so prevozi že tako predragi. V Bohinju so se denimo letos z 270.000 podražili na 405.000 evrov. »Tudi to bo treba enkrat urediti. Na žalost Slovenija ne omogoča, da to pokriva država, temveč morajo občine,« še pravi Sodja.
Dogovarjanje se vleče
Direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske Eva Štravs Podlogar medtem poudarja, da je presenetljivo, koliko časa je potrebnega za ureditev sinergije med javnimi in šolskimi prevozi. »Slišimo pripombe županje in županov s terena, vsakodnevne težave, na kateri avtobus otrok lahko gre in na katerega ne more, kako vozijo avtobusi drug za drugim, prazni in dvakrat plačani na račun lokalnih skupnosti,« je naštela po sestanku z župani.
Kot je pojasnil radovljiški župan Ciril Globočnik, so predstavniki Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) obljubili tesno sodelovanje, tudi z vsemi tistimi, ki so dobili koncesije. »Upam, da je pot zdaj malce bolj odprta, kot je bila. Če ne prej, za naslednje šolsko leto, saj v nasprotnem primeru mi tega zneska ne moremo zdržati,« je povedal.
Bi lahko aktivirali zasebnike?
Globočnik je izpostavil tudi vprašanje, s katerim se bodo ukvarjali v prihodnje, in sicer, kakšna je razdalja do šole, po kateri otroke vozijo starši, in ali jo lahko otroci prehodijo peš. Razmišljali so tudi o alternativi s prevozi zasebnih prevoznikov, a imajo ti na razpolago premalo vozil in šoferjev. »Ni pa izključeno, da se v bodoče ne bi organizirali z manjšimi avtobusi, gre le za prevoz šolskih otrok,« je razložil radovljiški župan.
»Imam občutek, da bo to leto treba preskočiti, nato pa se pripravimo na naslednje šolsko leto. Občine ob tem ne smemo obupati, moramo pritiskati. Zadeve je namreč treba spraviti v vsaj take okvire, kot so bili,« meni tudi bohinjski župan Sodja.
Župani občin zgornje Gorenjske so na koordinaciji sicer izrazili željo, da bi vsi pristojni sedli skupaj in se dogovorili tako glede problematike kot glede finančnih okvirov šolskih in mestnih prevozov, ki bi bili za lokalne skupnosti še sprejemljivi. Po besedah Štravs-Podlogarjeve bi tako lahko naslednje šolsko leto nadaljevali na logičen, sprejemljiv, digitalni dobi primeren način.
Na koordinaciji so si izborili sestanek skupaj z Arrivo in DUJPP, predstavniki lokalnih skupnosti in šol, ki nenazadnje tudi imajo podatke, koliko otrok potrebuje posamezne povezave in ob katerih urah.