Ljubljansko Gospodarsko razstavišče bo med 13. in 17. novembrom gostilo 33. sejem Ambient in Dom plus. Obiskovalcem bodo vse dni sejma na voljo številna brezplačna strokovna svetovanja. V arhitekturni svetovalnici letos sodeluje osem arhitekturnih birojev. Vse dni sejma bodo med 11. in 18. uro arhitekti, statiki, gradbeni fiziki in drugi strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK svetovali glede gradnje in prenove hiše po načelih trajnostne gradnje. Z brezplačnimi nasveti in pogovori pa tudi tokrat sodelujejo neodvisni svetovalci mreže Ensvet in Eko sklada na področjih celovite prenove stavb, od sanacije toplotnega ovoja stavb, prezračevanja, optimizacije energetskih sistemov, denimo kotlov na lesno biomaso, do obnovljivih virov energije, uporabe toplotnih črpalk in tako naprej.
Razstave svežih in kreativnih idej mladih
Sejemsko dejavnost tudi letos dopolnjuje razstava dvajsetih mladih razstavljalcev, ki tokrat v ospredje postavljajo zavedanje ustvarjalnega kapitala mladih. Prispele ideje naj bi izpostavile kakovost, inovativnost in predanost ustvarjalcev. Vsak izdelek na razstavnih prostorih razkriva poglobljeno znanje, tehnično dovršenost in drznost oblikovalskih odločitev. Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) podeljuje priznanja za vrhunske dosežke v arhitekturi, krajinski arhitekturi in prostorskem načrtovanju. Letos se za priznanje zlati svinčnik za odlično realizacijo na področju arhitekture in krajinske arhitekture poteguje 51 projektov. Med njimi so individualne hiše, javne zgradbe, interjerji in ureditve odprtih javnih prostorov. Komisija, v kateri so Vojko Pavčič, Bart Lootsma, Marko Lavrenčič in Jana Kozamernik, je izbrala najboljše projekte, ki izkazujejo kakovostno izvedbo in skrbno umeščenost v kontekst. Poleg zlatih svinčnikov so podelili še platinasti svinčnik za starejšo realizacijo, ki ga prejme ljubljanska vzpenjača, in platinaste svinčnike za življenjsko delo. Častni član ZAPS je postal Matevž Čelik Vidmar.
Na sejem letos prihaja tudi Jurij Rihar. Škofjeločan, ki je poznan kot mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo, in kot eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva, bo svoje izdelke tudi razstavljal. Skozi razstavo bo pripovedoval zanimive zgodbe o pohištvu in pokazal, kako mu sam vdahne novo življenje.
Pester tudi strokovni program
V okviru sejma bo 14. novembra potekal tradicionalni Razvojni dan gozdno-lesnega sektorja in pohištvene industrije, ki ga organizirata GZS in Spirit Slovenija v sodelovanju z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport. Glavni namen dogodka je predstaviti strokovni in širši javnosti pestrost in širino razvojnih aktivnosti v slovenski gozdno-lesni verigi ter tako krepiti prepoznavnost gozdno-lesnega sektorja kot perspektivnega in razvojno naravnanega, obenem pa mladim predstaviti pestrost razvoja v sektorju ter s tem ustvarjati njihovo zanimanje za delovanje v njem. Dan kasneje Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije organizira strokovna predavanja in program, ki bo namenjen splošni publiki ter članom, med katerimi so arhitekti, prostorski načrtovalci in krajinski arhitekti. »Ali bomo v prihodnosti še gradili enodružinske hiše?« je pomislek, ki izhaja iz prihodnjih prostorskih politik EU, ki niso naklonjene prostorsko potratnim individualnim hišam.
Redna cena vstopnice je sedem evrov, dva evra manj v spletni predprodaji. V ceno je vštet tudi brezplačni prevoz z avtobusom LPP do sejmišča in nazaj na dan obiska sejma. S sejmišča se z LPP lahko brezplačno odpeljete tudi z vstopnico, ki ste jo tisti dan kupili pri blagajni sejma.