Odprtje nove enote varstveno-delovnega centra Tončke Hočevar na Bratovševi ploščadi pomeni uresničitev dolgoročnih ciljev in zavez zavoda, s katerimi sledijo načelom deinstitucionalizacije in zagotavljanja manjših, uporabnikom bolj prilagojenih enot. Poleg kooperantskih del se bodo v enoti izvajale tudi različne terapevtske in prostočasne dejavnosti.
V novo enoto preselili 45 uporabnikov
»V novo enoto smo preselili 45 uporabnikov, ki so bili prej vključeni v našo matično enoto v Šiški na Vodnikovi ulici, novo okolje pa bo uporabnikom omogočilo mirnejše in bolj primerno okolje za delo in razvoj,« je ob odprtju hiše, ki jo VDC najema, povedal Slavko Bolčevič, direktor VDC Tončke Hočevar, ob tem pa dodal, da prilagojeno in sodobno okolje omogoča več prostora za individualne programe ter ustvarja možnosti za pridobivanje novih znanj in veščin. »Manjše enote, kot je ta, omogočajo bolj oseben in pristen pristop do vsakega posameznika, kar krepi njihov občutek varnosti in zadovoljstva,« je dodal direktor in izpostavil, da je nova enota ena izmed sedmih delovnih enot v Ljubljani. »Posebnost te enote je tesno sodelovanje z gospodarskimi podjetji in obrtniki, določena dela predajo nam in našim uporabnikom, da so ti zaposleni in na neki način tudi nagrajeni za svoje delo. Sama zaposlitev pa gre v smislu zaposlitve, rehabilitacije ali pa habilitacije kot take,« je poudaril sogovornik, ki se skupaj z zaposlenimi zaveda logističnih izzivov, ki jih prinaša prevoz uporabnikov na novo lokacijo.
S tem pa se v novo enoto vključeni uporabniki prav nič ne obremenjujejo. »Zadovoljni in navdušeni smo nad svojimi novimi službami. Prostori so v vseh nadstropjih, tudi v drugem, zelo svetli. Rad bom prihajal sem,« je navdušeno povedal uporabnik, ki smo ga v množici povabljenih ujeli nekaj minut pred kratkim kulturnim programom ob predstavitvi novih prostorov.
Dolga čakalna vrsta za institucionalno varstvo
Z novo enoto pa ne bodo sprejemali novih uporabnikov, saj si želijo predvsem manjših enot s prijaznejšim okoljem za uporabnike in ne nazadnje tudi za zaposlene. Seveda to ne pomeni, da se v prihodnje VDC ne bo širil. »Glede na število učencev v osnovnih šolah s prilagojenim programom je kar nekaj kandidatov, ki se bodo v naslednjih letih vključili v varstveno-delovne centre, zato pričakujemo velik pritisk na nas. Trenutno kake daljše čakalne vrste za storitev varstva, vodenja in zaposlitve pod posebnimi pogoji ni, imamo pa zelo dolgo čakalno vrsto za institucionalno varstvo. Iz tega naslova odpiramo novo stanovanjsko enoto na Vodnikovi, seveda pa si želimo še dodatnih enot po Ljubljani za nove vključitve ali pa za razselitev teh, ki so trenutno vključeni pri nas v institucionalno varstvo.«
O sami investiciji direktor Bolčevič ni imel veliko povedati, saj, kot rečeno, VDC oziroma država prostore le najema. »Gre za prostore nekdanjega fitnes centra, ki so zaradi odprtosti primerni za izvajanje naše dejavnosti. Potrebne so bile manjše investicije za prilagoditev v skladu s standardi, minimalnimi tehničnimi normativi, kar je bil strošek lastnika. Naša investicija je bila zgolj oprema, ki jo uporabljamo,« je še povedal Bolčevič.