Danes popoldan so na območju Šiške, po naših informacijah v ulici Draga ob Večni poti oziroma pri Mostecu, našli ostanke dojenčka. Po poročanju portala 24ur naj bi bil ovit v brisačo, mrtev pa naj bi bil že dlje časa. »Kriminalisti so opravili ogled kraja in nadaljujejo z intenzivno preiskavo, ter z ugotavljanjem vseh okoliščin smrti. O ugotovitvah sta bila obveščena dežurni  preiskovalni sodnik in državna tožilka,« so potrdili na policiji.

Tri osebe v skafandrih, najverjetneje gre za strokovnjake za forenziko, na koncu slepe ulice in dovoza z garažami so v ulici Draga še po temi preiskovali kosovni odpad. Da jih pri delu ni zmotil kak radovednež, je pazil policist na kraju dogodka. Območje je bilo ograjeno s policijskim trakom. Na začetku ulice je stal otroški voziček, zavarovan s policijskim trakom, a zaenkrat ni znano, če je povezan s krajem zločina ali ne. Preiskava poteka, več informacij bo znanih v prihodnjih dneh. Zaenkrat tako tudi ni znano, ali se je dojenček rodil živ ali mrtev. Od tega je odvisno, kakšno kaznivo dejanje bo preiskovala policija. 

10.11.2024 - Popoldne so na območju Šiške v Ljubljani odkrili ostanke dojenčka - detomor - Ulica Draga - Naselje pri koseškem bajerjuFOTO: LUKA CJUHA

Policisti so v bližini kraja najdbe trupelca zavarovali tudi otroški voziček. Ali je z dogodkom povezan ali ne, še ni znano. Foto: Luka Cjuha

Trupelce v sortirnici odpadkov

Na žalost primeri najdbe trupelc dojenčkov niso tako zelo neobičajni. Novembra leta 2022 so v sortirnici odpadkov na deponiji Špaja dolina v okolici Grosupljega našli truplo novorojenčka. Kasneje so 30-letno otrokovo mamo obtožili detomora, saj se je dojenček rodil živ.

Januarja letos smo poročali, kako so v smetnjaku v italijanskem kraju Villanova Canavese nedaleč od Torina v plastični vrečki skupaj s placento in popkovino našli živega novorojenčka. Januarja lani pa so v majhni zagorski vasici Hlevnica, le lučaj od slovenske meje, v snegu ob cesti med smetmi našli truplo novorojenčka. Preiskava je pokazala, da je bil otrok mrtvorojen, zaradi česar 28-letno Hrvatico preganjajo »le« zaradi skrunitve trupla, za kar ji grozi do dve leti zapora.

Dojenčka odvrgla v vodnjak

Predlansko poletje smo poročali, kako je Hrvatica v vinogradu na Madžarskem rodila dojenčka, ga pustila med trtami in zbežala. Kljub hitri pomoči mu niso mogli pomagati. Lani poleti pa je Hrvaško pretreslel še en detomor. Dvajsetletna Hrvatica je ubila svojega novorojenčka, njegovo truplo zavila v črno vrečo za smeti in ga odvrgla v vodnjak v zapuščenem delu vasi. Našel ga je lokalni pastir. 

Srečen konec sicer izjemno nesrečnega in žalostnega začetka življenja pa je dobila zgodba malega Ivana, ki so ga maja letos še živega našli v košu za smeti v naselju na obrobju Zagreba. Tri tedne po sprejemu v bolnišnico, kjer je osvojil srca vseh zaposlenih, so ga odpustili v oskrbo nove rejniške družine

Dejanje, ob katerem obmolknemo

Dr. Zalka Drglin z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, NIJZ, pravi, naj se nosečnice, ki ob porodu ne želijo ali zmorejo skrbeti za dojenčka, na pomoč in po podporo obrnejo na center za socialno delo ali h ginekologu. O svoji stiski naj spregovori in naj je ne bo strah obsojanja, saj strokovnjaki pomagajo v težkih situacijah. Za posvojitev se je namreč možno dogovarjati tudi že pred porodom.

»Če se nosečnica boji obsojanja ali nasilja v svojem domačem okolju, obstaja tudi možnost, da se začasno naseli v varni hiši ali materinskem domu. V porodnišnici bo ob razumevajočem osebju varno rodila, ona in otrok bosta dobila ustrezno zdravstveno oskrbo.« Nekatere nosečnice si otroka ne želijo; nekatere nimajo ustreznih okoliščin, da bi lahko vzgajale otroka in skrbele zanj. »Če bodoča mama (še) ni prepričana, da je pripravljena na materinstvo, je ključno, kako se na spoznanje, da bo oče, odzove moški,« poudarja Drglinova. 

»Detomor ali umor novorojenčka je dejanje, ob katerem obmolknemo,« povzema pretresenost javnosti Drglinova, »je pa hkrati glasno vprašanje vsem nam: smo kot posameznice in posamezniki v tej družbi dovolj čuteči in pozorni  na najrazličnejše  okoliščine, s katerimi se soočajo nekatere nosečnice: med nami so ženske, žrtve nasilja in zlorab, mlada dekleta, ki so nepoučena o spolnosti in preprečevanju neželene nosečnosti ali so zavedena; ženske s težavami v duševnem zdravju ali z določenimi primanjkljaji v duševnem razvoju, ženske, ki živijo brez doma ali v revščini, v grozovitih življenjskih in delovnih pogojih?«

Priporočamo