Policisti in reševalci so v petek zvečer hiteli v prostore kmetijske zadruge v Trebnjem, kjer je v krvi obležal 48-letnik. Poškodovanemu niso mogli več pomagati, saj so bile rane, ki mu jih je z ostrim rezilom zadal tam zaposleni 49-letnik, usodne.
Kot so pojasnili na novomeški policijski upravi, se je po prvih ugotovitvah 48-letnik okoli 18.30 ure pripeljal do poslovnega prostora, kjer je zaposlena njegova nekdanja partnerka. V prostorih podjetja se je sprl s tam zaposlenim 49-letnikom, ki je nato z ostrim predmetom tako poškodoval 48-letnika, da je ta na kraju umrl. Pokojnega so v preteklosti že obravnavali za kazniva dejanja z elementi nasilja in grožnjami, tudi zaradi grožnje 49-letniku, so še sporočili z novomeške policijske uprave.
Pokojni naj bi prvi napadel
Kot smo neuradno izvedeli, je do krvavega obračuna prišlo v mesnici kmetijske zadruge. 49-letnik naj bi po sporu zgrabil enega izmed mesarskih pripomočkov in z njim 48-letnika tako hudo porezal, da je umrl na kraju. Po neuradnih informacijah naj bi si bila 49-letnik in 48-letnikova nekdanja partnerica zasebno blizu, zato mu je 48-letnik tudi v preteklosti že grozil. Vse naj bi se zgodilo zelo hitro, po naših neuradnih informacijah pa naj bi se prvi k nasilju zatekel 48-letnik.
Prizorišče tragedije so si ogledali dežurna preiskovalna sodnica okrožnega sodišča v Novem mestu, dežurna državna tožilka in komisija sektorja kriminalistične policije novomeške policijske uprave. 49-letnemu osumljencu so odvzeli prostost in ga pridržali. Zanj je preiskovalna sodnica odredila strokovni pregled, za pokojnega 48-letnika pa sodno obdukcijo.
Čeprav osumljence ubojev in podobnih težjih kaznivih dejanj praviloma v 48 urah privedejo pred preiskovalnega sodnika, od tam pa morajo praviloma v pripor, tožilstvo za osumljenega 49-letnika ni predlagalo pripora. Kot smo izvedeli, so policisti 49-letnika, ki je osumljen uboja, že v soboto popoldne izpustili na prostost, kar glede na vse zaenkrat znane okoliščine in dejstvo, da naj bi osumljenca 48-letnik prvi napadel, niti ne čudi.
Petina nasilnežev prekrši prepoved približevanja
Kot so pojasnili policisti, je imel pokojni prepoved približevanja partnerici, vendar se je v petek očitno odločil, da jo bo prekršil. Tovrstne kršitve prepovedi približevanja na žalost niso redke. Lani je študija inštituta za kriminologijo pokazala, da približno petina nasilnežev prekrši tovrstne prepovedi, vendar pa kršitve redko privedejo tudi do fizičnega nasilja. Vodja raziskave dr. Katja Filipčič je pod črto ugotovila, da v Sloveniji ukrep prepovedi približevanja sicer deluje relativno učinkovito – tudi v primerjavi s tujino, saj mednarodne raziskave zaznavajo, da nasilneži v povprečju kršijo 40 odstotkov izrečenih prepovedi približevanj, torej precej več kot v Sloveniji.
Kršitve prepovedi približevanja v Sloveniji se sicer najpogosteje nanašajo na nedovoljene stike prek telekomunikacijskih sredstev, praviloma prek SMS-sporočil. Med njimi so najpogostejše grožnje, opravičila, prošnje ... V pregledanem vzorcu (10-odstotni delež vseh prepovedi približevanja, ki so jih policisti izrekli med letoma 2016 in 2021) v okviru študije je v enem odstotku prišlo tudi do lažjega fizičnega nasilja, hujših primerov fizičnega nasilja pa v vzorcu niso našli.
So pa v preteklosti zabeležili tudi primere, ko so nasilneži v obdobju, ko jim je bila izrečena prepoved približevanja, umorili svojo žrtev. V petkovem primeru je bilo ravno obratno, torej da je umrl kršitelj prepovedi približevanja, pri čemer pa je po zaenkrat dostopnih informacijah bolj kot ne jasno, da je k tragičnemu razpletu dogodkov izdatno prispeval tudi sam. x