Ko pogovori v družbi nanesejo na vreme, se precejkrat jezimo – sploh če je napoved udarila mimo – na vremenoslovce. Takrat nam ne preostane nič drugega, kot da sami preverimo vremenske podatke, ki so danes bolj dostopni kot kadar koli prej. Medtem ko je bil televizijski zaslon dolgo osrednje okno v vremensko dogajanje (spomnimo se recimo legendarnih Pavleta Jakopiča in kasneje vremenoslovca Mirana Trontlja), se je ta tradicija s pojavom različnih vremenskih aplikacij na pametnih napravah občutno spremenila. Televizijski vremenski napovedovalci gledalcem ponujajo več kot zgolj podatke – njihovi nastopi so pogosto obogateni z vizualnimi prikazi, osebnimi komentarji in vpogledi v širši kontekst vremenskih vzorcev.

V nasprotju z njimi pa vremenske aplikacije v hipu ponudijo številne dokaj točne in aktualne radarske napovedi in podatke. Katera možnost je torej zanesljivejša in uporabniku prijaznejša – človeški obraz in toplina napovedi ali hitra tehnologija na dotik? Poglejmo, kaj pravijo na Planet TV, Pop TV in na RTV Slovenija, torej na kanalih, ki nam vsak dan postrežejo s posebnimi oddajami, prispevki z vremensko napovedjo.

Modele je treba primerjati

»Aplikacije so priročen način za spremljanja vremena. In čeprav jih obstaja celo morje, se večina zanaša na iste podatke globalnih vremenskih modelov. Če nas vreme zanima le okvirno, je to verjetno dovolj. Obstajajo tudi aplikacije, ki nam omogočajo vpogled v več podatkov celo v več plasteh ozračja. Ker sem vizualen tip človeka, se najbolj znajdem ob grafičnih prikazih na zemljevidu,« pravi napovedovalec vremena na Planet TV Matej Kirn Starič, ki ob njih piše besedila svojih napovedi.

Na RTV Slovenija so veseli in ponosni, da na njihovih TV-programih in na rtvslo.si vremensko napoved pripravljajo in podajajo meteorologi državne agencije za okolje (Arso).

Vsebinsko se obrača na meteorologe, ki vremenske karte interpretirajo, njegova naloga pa je, da napoved čim bolj razumljivo in enostavno preda naprej gledalcem. »Trudim se, da vremenske podatke postavim v kontekst, zato spremljam trende sprememb vremena in jih primerjam s preteklimi obdobji. Tako se v vremenski napovedi pogosto dotaknem tudi podnebja in njegovih značilnosti v posameznem delu leta. To se skriva v analizah arhivskih podatkov, ki jih v aplikacijah navadno ne najdemo,« še dodaja Matej Kirn Starič, ki je ponosen, da so v zadnjem letu osvežili grafične prikaze vremenskih napovedi, na katerih se podatki avtomatično posodabljajo. Kaj pa napoved za naše kraje? »Ko je govor o Sloveniji, sta najrelevantnejša vremenska modela ICON-D2 in ALADIN, ki sta natančna na približno dva kilometra in ponujata detajlen vpogled v naslednja dva dneva. Pri srednjeročnih napovedih pa navadno povzemamo podatke modela ECMWF. Ti modeli so seveda samo izračuni in predvidevanja, kaj se bo dogajalo v ozračju. Za čim jasnejše razumevanje pričakovanih vremenskih razmer jih je dobro primerjati. Če se ti ujemajo, lahko z veliko gotovostjo vemo, kakšno vreme nas čaka na posamezni lokaciji v naslednjih petih dneh,« je prepričan vremenar s Planet TV.

Miran Trontelj, / Foto: Tomaž Bukovec

Miran Trontelj, legendarni TV-vremenar / Foto: Tomaž Bukovec

Skrbno pregledajo izračune

»V poplavi aplikacij, ki večinoma temeljijo na avtomatiziranih podatkih, televizijske vremenske napovedi na Pop TV ostajajo priljubljene, saj ponujajo širši kontekst, ki ga aplikacije pogosto ne zajamejo: vključujejo razlage vremenskih pojavov, zanimivosti, opozorila in nasvete, ki omogočajo celovitejši pogled na vremensko dogajanje. Aplikacije običajno ponujajo le osnovne informacije, kot so trenutna temperatura in napoved za prihodnje dni, medtem ko na Pop TV podrobneje predstavimo vremenske vzorce, sezonske vplive in posebnosti, ki zaznamujejo vreme v Sloveniji. Tako gledalcem omogočamo ne le hiter dostop do osnovnih vremenskih podatkov, ampak tudi boljše razumevanje lokalnih vremenskih dogajanj in njihovih vplivov,« pojasnjuje prognostik Rok Nosan, ki doda, da »številne aplikacije temeljijo na različnih meteoroloških modelih. Kljub temu da vsi modeli temeljijo na enakih začetnih podatkih, se njihove napovedi sčasoma razhajajo. Vsak model je specifičen – nekateri so boljši pri napovedih megle in nizke oblačnosti, drugi pri nevihtah, tretji pri napovedovanju meje sneženja in višine snežne odeje in podobno. Na Pop TV vremenski prognostiki skrbno pregledamo vse izračune in jih interpretiramo, da gledalcem ponudimo celovito, razumljivo in ažurno napoved. Čeprav so naše vremenske napovedi omejene na tri prikaze v poznih popoldanskih in večernih urah, jih obogatimo z zanimivostmi in grafičnimi prikazi, kar prinaša dodano vrednost in pomaga pri boljšem razumevanju vremenskih pojavov.«

Znanstveno podprte meritve

Na RTV Slovenija so veseli in ponosni, da na njihovih TV-programih in na rtvslo.si vremensko napoved pripravljajo in podajajo meteorologi državne agencije za okolje (Arso). »Podatki, ki jih posredujemo, temeljijo na znanstveno podprtih meritvah in analizah strokovnjakov na Arsu, kar zagotavlja visoko stopnjo strokovnosti in natančnost napovedi. Informacije so torej kredibilne in strokovno podprte. Poleg tega si v sodelovanju z Arsom nenehno prizadevamo za atraktivnost, preglednost in informativnost vremenskih napovedi. Marca letos je oddaja Vreme zaživela v novi podobi z vizualno privlačnejšo grafično podobo, novimi animacijami in tudi novimi vsebinami. Prav tako se ekipi TV-vremenoslovcev, ki vodijo televizijske napovedi, pridružujejo vedno nova imena – nazadnje Špela Colja, ki je vremensko napoved na Televiziji Slovenija prvič vodila konec oktobra,« so zaključili odgovor, k našemu vprašanju, zakaj gledati vremensko napoved na televiziji, čeprav imamo pri sebi izvrstne vremenske aplikacije. 

Priporočamo