Veliko večino časa preživimo v zaprtih prostorih, zrak, ki ga dihamo v službi, šoli ali doma, pa vpliva na zdravje in dobro počutje. Naprave za čiščenje zraka so drage, okorne in zahtevajo pogosto čiščenje ter menjavo filtrov.
Seokheun Choi, profesor z univerze Binghamton, in doktorska študentka Maryam Rezaie sta razvila zamisel biobaterijah, ki jih poganjajo bakterije, v idejo o umetnih rastlinah, ki se lahko, tako kot živi dvojniki, hranijo z ogljikovim dioksidom, oddajajo kisik in celo proizvedejo malo energije. Sposobne so fotosinteze, raven ogljikovega dioksida pa lahko zmanjšajo za kar 90 %, kar je veliko več, kot so tega sposobne žive rastline.
Rezultate raziskave sta znanstvenika objavila v reviji Advanced Sustainable Systems.
»Zlasti po epidemiji covida smo se začeli zavedati pomena kakovosti zraka v zaprtih prostorih,« pravi Choi. »Gradbeni materiali ali preproge so lahko pravi izvir strupenih snovi. Dodatno tveganje prinaša kuhanje in umazan zrak od zunaj.«
Prvi umetni rastlinski list sta Choi in Rezaie razvila za zabavo, uporabila sta pet takoimenovanih bioloških sončnih celic. Nato sta ugotovila, da bi bil koncept lahko splošno uporaben. Sestavila sta rastlino s petimi listi, nato pa izmerila njeno stopnjo porabe ogljikovega dioksida in proizvodnje kisika.
Proizvodnja električne energije je zaenkrat zanemarljiva, približno 140 mikrovatov, a Choi upa, da bo tehnologijo izboljšal in dosegel vsaj en milivat.
»Upam, da bomo lahko nekoč uporabili to elektriko recimo za polnjenje mobilnega telefona,« je dejal. Ob tem napoveduje, da bi lahko z nekaj prilagoditvami te »rastline« postale del vsakega gospodinjstva.