Slovenska znanost je te dni prejela še dva evropska projekta ERC, ki veljajo za posebej prestižne. Med 2313 prijavami z vsega sveta sta ju uspela pridobiti doc. dr. Matjaž Humar, vodja Laboratorija za biološko in mehko fotoniko ter kvantno optiko na Odseku za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan, in dr. Andrrii Tykhonov.

Kvantni LCD

Za oba je to že drugi raziskovalni ERC projekt in potrditev, da se ukvarjata in ustvarjata z vrhunsko znanostjo. Cilj Humarjevega projekta je razviti kvantni LCD, kar bi bil velik napreden na področju raziskav na področju snovi tekočih kristalov, zato ima projekt potencial, da radikalno preoblikuje področje kvantne optike.

Evropski raziskovalni svet financira nekatere najbolj prestižne znanstvene projekte v Evropi. ERC, ki je bil ustanovljen leta 2007, podpira revolucionarne raziskave na vseh področjih znanosti, tehnike in humanistike.

Cilj raziskovalnega projekta dr. Andriija Tykhonova pa je neposredno zaznavanje galaktičnih kozmičnih žarkov v vesolju oziroma prvič natančno zaznati kozmične žarke v vesolju na najvišjih energijskih ravneh. To bo znanstvenikom omogočilo natančno določiti izvor najmočnejših zvezdnih eksplozij v naši galaksiji.

Najboljši projekti

Evropski raziskovalni svet (ERC) sicer financira nekatere najbolj prestižne znanstvene projekte v Evropi. ERC, ki je bil ustanovljen leta 2007, podpira revolucionarne raziskave na vseh področjih znanosti, tehnike in humanistike. Njegov pomen je v spodbujanju najsodobnejših raziskav z visokim tveganjem in dobičkom, ki pomembno prispevajo k znanstvenemu napredku, gospodarski rasti in družbenemu razvoju.

Tokrat sta omenjena projekta prejela znanstvenika z Instituta Jožef Stefan, in sicer v kategoriji »za utrditev samostojne raziskovalne kariere«, nedavno pa so o podobnih uspehih že poročali s Kemijskega inštituta, kar med drugim kaže, kako visoko v resnici kotira slovenska znanost oziroma slovenski znanstveniki.

 

 

Priporočamo