Nova raziskava, ki so jo izvedli strokovnjaki na University College v Londonu, je postregla z zastrašujočimi rezultati. Raziskovalci so namreč ugotovili, da ena pokajena cigareta v povprečju kadilcu skrajša življenje za približno 20 minut, kar pomeni, da lahko običajna škatlica 20 cigaret skrajša življenje za skoraj sedem ur. 

Če bi kadilec, ki pokadi 10 cigaret na dan, 1. januarja opustil kajenje, bi lahko do 8. januarja preprečil izgubo enega dneva življenja, so prepričani raziskovalci. 

"Ljudje na splošno vedo, da je kajenje škodljivo, vendar pogosto podcenjujejo, koliko," je dejala dr. Sarah Jackson, glavna raziskovalka pri omenjeni raziskavi. "V povprečju kadilci, ki nikoli ne nehajo kaditi, izgubijo približno desetletje življenja. To je 10 let dragocenega časa in lepih trenutkov z najdražjimi,” je še povedala strokovnjakinja in dodala, da kajenje posega v zdrava leta in pospešuje nastanek bolezni. "To pomeni, da bo imel 60-letni kadilec običajno zdravstveni profil 70-letnega nekadilca."

Kajenje med vodilnimi vzroki za smrt

Kajenje je eden vodilnih vzrokov za nastanek kroničnih bolezni in posledično smrti, saj ubije veliko število dolgoletnih kadilcev. V Sloveniji letno zaradi bolezni, ki jih pripisujejo kajenju tobaka, umre 3123 ljudi, od tega dobrih 40 odstotkov pred 70. letom starosti. Po podatkih raziskave CINDI je leta 2020 kadil vsak peti Slovenec, star od 18 do 74 let.

Res je, da nekateri kadilci kljub kajenju dočakajo lepo starost, a veliko jih razvije s kajenjem povezane bolezni in posledično umrejo že kmalu po 40. letu. Vse to je seveda odvisno od kadilskih navad, števila in vrste pokajenih cigaret, pa tudi od tega, kako globoko kadilci med kajenjem vdihavajo in kako so dovzetni za strupe v cigaretah. 

"Prenehanje kajenja je koristno pri katerikoli starosti, vendar prej, ko kadilci stopijo s teh tekočih stopnic smrti, prej lahko pričakujejo, da bo njihovo življenje daljše in bolj zdravo," zaključijo raziskovalci.

Priporočamo