Od sobotnega poldneva in tja do četrte ure je v gostilni Pri lipi največja gneča. Večina ljudstva se zbere skoraj natančno ob enih popoldne, čeprav pozorno oko lahko opazi, da se nekatera omizja takrat celo že praznijo, kar seveda pomeni, da so s sobotnim kosilom začeli že kar nekaj minut pred dvanajsto. V vsakem primeru so nas pri rezervaciji, ki je za soboto skoraj obvezna, prosili, če lahko pridemo vsaj ob pol enih, ker ob enih pridejo vsi ostali in je potem zelo težko zadovoljiti oziroma postreči polno gostilno gostov.

Lipa, ki je dala ime gostilni / Foto: Miha First

Lipa, ki je gostilni dala ime. / Foto: Miha First

Razumeli smo, tudi zato, ker obrat pod Pohorjem ob mogočnem drevesu, kar 400 let stari lipi, ni ravno majhen. Ni kak majčken bistro s težko razumljivo hrano, ni bifejček, kiosk ali potujoči kamion z azijskimi in južnoameriškimi priboljški, ampak prava velika domača gostilna, ki jo več kot očitno vešče vodi simpatična štajerska družina z urno gospodarico na čelu.

Narezek s šunko in jajci

V gostilni, ki bi jo, če bo še kdaj kaj več snega kot v zadnjih letih, lahko šteli tudi za podpohorsko destinacijo, ki naj zadovolji smučarske navdušence, so bili kar malce presenečeni ob prvem naročilu našega tria.

Šunka z jajcem, zaseko in zelenjavo / Foto: Miha First

Šunka z jajcem, zaseko in zelenjavo. / Foto: Miha First

Pri lipi namreč le redki naročijo za začetek kaj drugega kot govejo juho, nas pa je zanimalo, kako pripravijo narezek za 14 evrov. Prinesli so krožnik na debelo narezane šunke, prave in lepo mastne, v spremstvu jajc, paradižnika, paprike in zelene. In obveznega, ne preveč nevarnega hrena. Vzeli smo le eno porcijo, vendar je bilo mesnine kljub temu bolj za dve osebi, in ob klasičnem kruhu je nedvomno prijala. Na pomoč sta priskočili še dve penini, suha in polsuha iz Puklavčevih vinogradov za 4 evre na kozarec. Pri lipi sicer celo bolj kot peneče vino za začetek ponudijo različna žganja, ki smo jih preskočili, podobno kot ploščo sirov in pršuta, ki bodo morali počakati na naslednjo priložnost.

Juhe z bogatimi zakuhami in enolončnice

Prav neverjetno je, koliko možnosti je Pri lipi, ko naročate govejo juho. Lahko jo opremijo z domačimi rezanci, fritati, zdrobovimi žličniki, ribano kašo ali jetrnimi cmoki. In čeprav juhe ni malo, bi lahko pojedli vsaj dva krožnika različice s kašo in še dva tiste z jetrnimi cmoki.

Goveja juha z jetrnimi cmoki / Foto: Miha First

Goveja juha z jetrnimi cmoki. / Foto: Miha First

Nekoliko manj nas je navdušila oranžna bučna juha, preskočili smo gobovo. Goveje juhe s prikuhami so po 4,5 evra za krepko porcijo, pol evra dražje so zelenjavne. Mimogrede, bolj kot enolončnica sta na štedilniku tudi obari, telečja ali piščančja, za devet evrov, nedaleč stran je tudi telečji ragu za šest evrov, in če primaknete še kruh in solato, je to že resna malica, ki ne potrebuje predjedi ali glavnih jedi.

Pohana kura in podobne dobrote

Pol piščanca / Foto: Miha First

Pol legendarnega piščanca. / Foto: Miha First

Po začetnih peninah je v kozarce pritekel soliden sauvignon Verus, naš naslednji korak pa je bil pregled glavnih jedi. Možnosti so neskončne, tudi pečenega piščanca imajo, vse vrste zrezkov, veliko je teletine, zelo priljubljena so telečja jetrca, cene pa so, kot se za našo rubriko spodobi, zmerne. Polovica ocvrtega piščanca za 16 evrov brez težav zadovolji dve odrasli osebi, še posebej ko pristavijo pražen krompir in kuhano zelenjavo.

Telečji dunajski v ozadju redkev s fižolom. / Foto: Miha First

Telečji dunajski, v ozadju redkev s fižolom. / Foto: Miha First

Na drugi strani je bil ocvrt telečji zrezek (16 evrov), popularni dunajski, ki je s svojo velikostjo upravičil vlogo glavne mesne jedi. Skratka, naročili in dobili smo glavni jedi, ki sta briljirali, a je treba reči, da ob obilni pomoči res bogate solate z radičem, jajcem in ocvirki. Okusi so sicer različni, a še bolj smo se veselili ob fižolu s črno redkvijo. Morda ni nepomembno omeniti, da imajo lastno tatarsko omako, ki seveda gre k ocvrtim jedem, hišni recept pa rahlo povleče na sladko. Zanimivo.

Pohorska omleta pod Pohorjem

Kljub še nekaterim drugim možnostim (palačinke, gibanica, zavitki) smo se v finalu glede na lokacijo namenili pomalicati pohorsko omleto (15 evrov). Naročili smo jo že ob glavnih jedeh, da so jo imeli čas speči. Na mizo je prispela razmeroma velika predstavnica svoje vrste, ki jo Pri lipi bogato okrasijo in opremijo s smetano ter jagodičevjem.

Pohorska omleta. / Foto: Miha First

Pohorska omleta. / Foto: Miha First

Velika sladica bi brez težav nasitila ne dve, kot ji je namenjeno, temveč bolj tri ali štiri osebe, vendar bi lahko bila bolj rahla. Lahko bi rekli, da je malce odstopala od receptov tistih pohorskih omlet, ki smo jih poskusili v zadnjem času. 

Ocena: zelo dobro

Ponudba

Mariborska gostilna, ki se ne trudi razbijati tabujev, temveč predvsem želi dobro nasititi goste. Na vrhu je ocvrt piščanec, lahko je tudi pečen, imajo izvrstnega dunajca in res okusne goveje juhe.

Vino

Za razliko od konkurence se Pri lipi lahko pohvalijo s solidno vinsko karto, na kateri je večina vin štajerskih, pri rdečih pa potegnejo na plan tudi kakšnega primorskega vinarja.

Cene

Gostilna Pri lipi ni nujno najcenejša postojanka med tistimi, ki jih je obiskala naša inšpekcija, vendar brez dvoma ponuja veliko možnosti, da se boste dobro najedli že za kakšnih 25 evrov, kar v naši deželi ni vedno lahko.

Ocena

dobro       zelo dobro       odlično

Priporočamo