S širokim nasmeškom zmagovalke je pred podpornike v popoldanskih urah stopila ameriška podpredsednica in predsedniška kandidatka demokratske stranke Kamala Harris. Zahvalila se je sodelavcem, ki so jo spremljali v predsedniški kampanji, v kateri je morala priznati premoč republikanskega kandidata Donalda Trumpa.

Nasmešek na obrazu so kmalu zamenjale čustvene besede in tresoč glas poražene demokratske predsedniške kandidatke. Volitve se niso izšle po pričakovanjih, je priznala. Kljub razočaranju ob porazu in solzah med zbranimi podporniki, jih je Harrisova pozvala k pogumu in nadaljevanju boja. Da, volitve je izgubila, od bitke za pravično, enakopravno, demokratično Ameriko, ki bo spoštovala vladavino prava, pa ne bo odstopila. »Zvezde lahko vidiš šele, ko je dovolj temno,« je v poetičnem stavku strnila občutke dela ameriškega volilnega telesa. »Vem, da se veliko ljudi počuti, kot da vstopamo v temačen čas. Za dobro vseh nas upam, da temu ni tako«.

Mlade je v govoru, ki so ga politični analitiki že označili za enega bolj navdihujočih govorov predsedniških poražencev v zgodovini, pozvala, naj ne obupajo, saj je vse mogoče. Ni čas, da dvignemo roke, čas je, da zavihamo rokave in pričnemo z delom, je še eno od sporočil poraženke volitev, ki ima po mnenju ameriških komentatorjev kot še mlada političarka v prihodnosti odprte vse poti do Bele hiše in položaja predsednice.

Tudi v drugo ženska proti Trumpu neuspešna

Kamala Harris je v poletnih mesecih sprejela težak izziv: v 100 dneh je morala prepričati demokratom naklonjene volivce, donatorje in druge podpornike, da lahko na predsedniških volitvah premaga republikanskega kandidata Trumpa in se v zgodovino zapiše kot prva ameriška predsednica. Spodletelo ji je in volilna noč je bila še mlada, ko je postalo jasno, da se bo v Belo hišo vrnil Trump.

Volilna noč za Harrisovo ni bila noč zmagoslavja, ampak razočaranja. Volilni izid niti ni bil izenačen, bitka osvojenih elektorskih glasov nič kaj dramatična in kaj kmalu je postalo jasno, da bodo glasovi v ključnih zveznih državah pripadli Trumpu. Odpovedala je napovedan nastop na zabavi s podporniki v kampusu washingtonske univerze Howard, kjer je pred kamere stopila v kasnejših popoldanskih urah po ameriškem lokalnem času oziroma okoli 22.20 ure po srednjeevropskem času. 

Po seštevku agencije Associated Press je Trump doslej osvojil 295 elektorskih glasov, s čimer je krepko presegel mejo 270 potrebnih elektorskih glasov, Harrisova pa jih je zbrala 226. Je pa poraz demokratov še toliko bolj boleč, ker je zmagoslavnemu republikanskemu kandidatu pripadla tudi večinska podporo med volivci: zanj je glasovalo preko 71,8 milijona ljudi, za Harrisovo okoli 67 milijonov. V republikanski stranki so lahko zadovoljni, saj jim je to uspelo prvič po letu 2004. Kaj se je spremenilo? Po prvih analizah tudi to, da je v Trumpov tabor prestopil opazen odstotek temnopoltih in hispanskih moških volivcev. 

Priporočamo