Kandidatka za evropsko komisarko za širitev Marta Kos je uspešno prestala zaslišanje v odboru Evropskega parlamenta. Svoja načela, prepričanja in prioritete je predstavila v triurnem zaslišanju. Na koncu je prejela dovolj glasov poslancev, s čimer je bila njena kandidatura potrjena.

Kaj njena potrditev pomeni? Še nič dokončnega. Novo komisarsko ekipo bo moral potrditi še Evropski parlament. Glasovanje je predvideno za konec novembra, tako da bo nova komisija z delom začela na začetku decembra. Precej nenavadno bi bilo, če predlaganih imen – če vsa ustrezno potrdijo pristojni odbori – v parlamentu ne bi podprli.

Kako pomemben je njen resor? Resor širitve je doslej veljal za enega najpomembnejših. Čeprav hitre širitve EU ni pričakovati, je kar nekaj držav izrazilo željo za članstvo. Poleg tega je ta resor eden ključnih za sodelovanje z Ukrajino. Za področje širitve je doslej skrbel madžarski komisar Oliver Varhelyi.

Kaj je napovedala? Po njenih besedah prvič po desetih letih obstaja realna možnost, da bi eno ali dve državi pripeljali do konca pogajalskega procesa. Pristopna pogajanja s Črno goro bi lahko po njenih ocenah zaključili do konca leta 2026, z Albanijo pa do konca leta 2027. Med drugim je Kos napovedala, da si bo v pogovorih z državami članicami prizadevala za to, da bi Svet EU o odpiranju in zapiranju posameznih poglavij v pogajanjih s kandidatkami odločal s kvalificirano večino namesto s soglasjem. Napovedala je tudi tesno sodelovanje s Kijevom pri približevanju Ukrajine uniji. V primeru potrditve bo takoj po nastopu obiskala Ukrajino.

Kaj bi njena dokončna potrditev pomenila za Slovenijo? Čeprav komisarji prihajajo iz posameznih držav članic, so v prvi vrsti evropski komisarji, ki delujejo v skladu s smernicami in odločitvami Evropske unije. Za Slovenijo predstavlja dodelitev takšnega resorja predvsem nekakšno zaupnico.

Kaj so ji očitali? Očitki so bili šibki in neprepričljivi. Omenjali so domnevno sodelovanje z jugoslovanskimi tajnimi službami, kar je kandidatka odločno zavrnila. Prav tako tudi očitek, da prihaja iz kroga nekdanjega predsednika Milana Kučana in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki naj bi bila blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Poslancem je pojasnila tudi svetovalno delo za podjetje Kreab v Bruslju in zatrdila, da ni sodelovala z institucijami Evropske komisije. V odgovorih poslancem je tudi potrdila, da ima še vedno svoje svetovalno podjetje, ki pa ga bo, če bo potrjena za komisarko, zaprla.

Kdo jo je podprl? Za njeno imenovanje so po neuradnih informacijah, ki so jih posredovale tiskovne agencije, poleg koordinatorja liberalcev (Marta Kos je del kvote liberalne politične grupacije) glasovali še predstavniki desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D), Zelenih in skrajno desne skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Potrebovala je podporo najmanj 51 članov.

Kaj pa drugi kandidati? Zaslišanja se nadaljujejo. Doslej je parlamentarni preizkus prestalo 17 od 26 predlaganih imen. Evropski poslanci so dodatna pojasnila za zdaj zahtevali zgolj od Oliverja Varhelyija, ki je tokrat kandidat za komisarja za zdravstvo in dobrobit živali. Komentatorji ocenjujejo, da bo komisija Ursule von der Leyen lahko z delom začela že decembra.

Priporočamo