Premogovnik se ne zapira kot tovarna konzerv, temveč se mora najprej pripraviti projektna dokumentacija ter točen časovni in tehnološki plan zapiranja. Torej, če se država odloči, da ga bo zaprla leta 2033 ali prej, mora izvajati zapiralna dela vzporedno z delnim obratovanjem rudnika, da zadrži jedro delovnega moštva, ki edino lahko strokovno in varno izvaja dela. Takšna zapiralna dela glede na velikost rudnika bodo trajala od 15 do 20 let, in so cenejša če vzporedno obratuje tudi proizvodnja premoga.

Popolnoma jasno je, da se z zmanjšanjem proizvodnje premoga le ta močno podraži saj je potrebno vzdrževati še vso rudniško infrastrukturo. Tudi po zaprtju rudnika težav še ne bo konec, saj bo prihajalo do posedanj površine, med drugim tudi nove avtoceste proti Šentrupertu, ki je politično zgrešen projekt, kar kažejo češke izkušnje. Večina premogovnikov v Evropi je zadnje desetletje poslovalo z izgubami, toda to je potrebno vzeti v zakup, saj gre za strateško surovino, kar se kaže sedaj na primeru ZRN, ki je zaprla vse premogovnike ter večino termoelektrarn in NEK, sedaj pa veselo uvaža dragi premog in ponovno zaganja termoelektrarne. Slovenija ima zalog premoga za vsaj še 30 let obratovanja in ali 50 let zapiranja, kar pa uvozniki premoga in električne energije zanikajo, ker jim gre za lasten zaslužek in pohlep. Ko se je pričela gradnja TEŠ se je prisilno zapiralo trboveljsko TET, zato se je predimenzioniralo TEŠ, ter tako povzročilo finančni fiasko. Način zapiranja TEŠ bo raj za prekupčevalce z električno energijo, paneli in plinom, z zakonom za ogrevanje Velenja z delnim obratovanjem TEŠ pa ne bo rešeno ničesar, le problem se bo prestavil za tri leta.

Sicer pa sem glede ne »strokovnjake« vrste Nataša Sukič in njej podobnimi zaskrbljen za bodočnost naše energetike. Omenjena je bila tudi akter pri preprečevanju nadalnjega raziskovalnega vrtanja na plin v Prekmurju, kjer smo rudarji poslušali takšne neumnosti glede škodljivosti, da so primerne le za risani film. Sedaj pa britanska firma, ki so ji odpovedali koncesijo toži državo za znesek podoben gradnji TEŠ, katerega bo upravičeno tudi iztožila, plin odlične kakovosti pa se prodaja lokalnim porabnikom.

Eden redkih ki govori pametno je g. Mrvar, sicer pa nam pri večini, ki ne vedo, kaj govorijo, ali pa vedo, ker jim gre le za lasten zaslužek, lahko le bog pomaga, upam da ne bo potrebno, saj se v primeru svetovnih vojn premogovniki ponovno odpirajo.

Matjaž Cerovac, Šmartno ob Paki

Priporočamo