Zdaj že tradicionalno v Žalcu poteka BUMfest, ki ga je pred 17 leti zasnoval umetniški direktor festivala Dejan Tamše, sicer tudi član tolkalnega projekta SToP, pri katerem pretežno igrajo tolkalci iz orkestra Slovenske filharmonije in ki se vse od leta 2007 podpisuje tudi kot organizator festivala, skupaj z ZKŠT Žalec.

Od šest do 70 let

»Starost naše festivalske populacije je od šest do 70 let, kar je tudi za nastopajoče pomemben podatek, saj zato pripravijo zelo raznolik program,« med drugim pravi umetniški direktor Dejan Tamše. »Imamo tudi novo festivalsko ambasadorko, to je vokalistka Maja Keuc, ki bo s SToP-om na odru prvi večer festivala. Prihajajo še druge zelo zanimive skupine, celo plesno-tolkalne skupine, nekaj bo tudi presenečenj.«

Ob tem dodaja, da je dosedanjih 16 BUMfestov obiskalo več kot 25.000 obiskovalcev iz vse Slovenije, prihajajo tudi iz tujine. Če so se ob začetkih za publiko še borili, je zdaj ta na neki način že izoblikovana in »izobražena«, k obisku festivala pa jih pritegnejo z raznovrstnostjo programov, ki sežejo od »akademskih« do tistih bolj sproščene narave.

Prvi festivalski večer bo nastopila zasedba Tevana & Eli Ayala. Pianist in skladatelj Ingvo Clauder ter tolkalec Claudio Spieler kot duo delujeta od leta 2009, leta 2021 sta začela sodelovati tudi s plesalkami flamenka. Z njima v Žalec prihaja Eli Ayala, uveljavljena španska plesalka flamenka. Skupaj so denimo nastopili na Bienalu flamenka na Nizozemskem, v Konzerthausu na Dunaju, na prireditvi Nabum Percussion Festival Pregarten in drugje. Njihov program za mlade poslušalce je debitiral leta 2018 na Mozarteumu v Salzburgu, takrat so sodelovali z mladinsko organizacijo Jeunesse. Kot je bilo že omenjeno, se bo večer nadaljeval s slovenskimi izvajalci, in sicer zasedbo SToP, ki praznuje 25 let obstoja, ter slovensko soul vokalistko Majo Keuc.

Starost naše festivalske populacije je od šest do 70 let, kar je tudi za nastopajoče pomemben podatek, saj zato pripravijo zelo raznolik program.

Dejan Tamše, umetniški direktor

Paleta različnih tolkal

Drugi in sklepni festivalski dan bodo oblikovali trije koncerti. Bolgarski projekt Chinary drums je leta 1993 ustanovil Asen Pavlov, sestavljajo pa ga profesionalni izvajalci bolgarskih ljudskih plesov, glasbe in pesmi. Vsak član ansambla ima tako odlično glasbeno kot tudi koreografsko izobrazbo. Od leta 1998 bolgarsko ministrstvo za kulturo priporoča ansambel »kot elitni in reprezentativni profesionalni ansambel«.

Člani tolkalnega projekta SToP so pri BUMfestu zraven od vsega začetka. Foto: Matic Gabriel

Člani tolkalnega projekta SToP so pri BUMfestu zraven od vsega začetka. Foto: Matic Gabriel

Posebej atraktivna gostja bo tolkalka Nežka Prosenjak. Slovenska klasična tolkalka živi v Švici in redno nastopa kot solistka, orkestrska glasbenica ter umetniška sodelavka v različnih skupinah, posveča pa se predvsem igranju na marimbo. Trenutno je članica Švicarskega orkestra in sodeluje z ansambli, kot sta Collegium Novum Zürich in Simfonični orkester iz Berna, kjer je opravila pripravništvo. Bila je tudi rezidenčna tolkalka v orkestru mariborske opere. Ob tem razvija še lastne projekte s poudarkom na marimbi. Večer in festival bo zaključil ansambel Tolkalna fronta, v katerem igrajo ambiciozni dijaki glasbenega konservatorija iz Maribora. Skupaj so že dve leti, v skladbe z improvizacijami radi dodajo delčke samih sebe. Večerni koncerti bodo v bistvu ponovitve popoldanskih, matinejskih, na katere festival posebej povabi okoliške šole. Organizatorji pravijo, da so te vstopnice že pred časom razprodali, medtem ko so vstopnice za večerna dogajanja še na voljo.

Nežka Prosenjak je slovenska klasična tolkalka, ki živi v Švici in redno nastopa kot solistka, orkestrska glasbenica ter umetniška sodelavka v različnih skupinah po Evropi. Foto: osebni arhiv umetnice

Nežka Prosenjak je slovenska klasična tolkalka, ki živi v Švici in redno nastopa kot solistka, orkestrska glasbenica ter umetniška sodelavka v različnih skupinah po Evropi. Foto: osebni arhiv umetnice

Ob festivalu vedno potekajo tudi glasbene delavnice, ki so brezplačne in namenjene bodisi laični javnosti ali tistim, ki se s tolkali resneje ukvarjajo. Na delavnicah se bodo dijaki in študenti lahko družili s srbskim tolkalcem in skladateljem Nebojšo J. Živkovićem, spoznavali bodo tudi izdelavo bobnov po meri, v kotičku Music Max pa bo tolkalec Jaka Strajnar udeležence učil igranja na cajon. Cajoni so tolkala škatlaste oblike, ki izvirajo iz Peruja, nanje pa igramo s ploskanjem po stranicah: z rokami, prsti, metlicami, udarjalkami ali palicami. Ta delavnica, kot pravijo organizatorji, je primerna za vse, prav takšni bosta tudi delavnici Humor v glasbi in posebna delavnica, kjer bodo predstavili in testirali inštrumente RAV drum. Tolkalec Franci Krevh bo na svoji delavnici dijake in študente popeljal v Ramovšev tolkalni svet – predstavil jim bo namreč dela, ki jih je za tolkala skomponiral slovenski skladatelj Primož Ramovš.

Priporočamo