Današnje srečanje zunanjih ministrov četverice arabskih držav, ki Katarju očitajo podpiranje in financiranje terorističnih skupin ter od njega za prekinitev gospodarsko-politične blokade zahtevajo izpolnitev 13 zahtev, je minilo brez odločitve za okrepitev sankcij proti Dohi. Večurno zasedanje šefov diplomacij Savdske Arabije, Združenih arabskih emiratov, Bahrajna in Egipta v Kairu se je končalo s sklepno deklaracijo, v kateri v grobem le ponavljajo že izrečene zahteve Katarju.

Da se četverica ni odločila za nove ukrepe proti Katarju, je presenetljivo. Odgovor Katarja na 13 zahtev, katerega vsebina še vedno ni znana, razkrili pa ga niso niti danes v Kairu, so namreč z obžalovanjem označili za negativnega. Egiptovski zunanji minister Sameh Šukri je v ostrem diplomatskem jeziku denimo ocenil, da katarski odgovor nakazuje, da se država ne zaveda, kako nevarne so razmere.

Novi ukrepi ob primernem času

Toda razen ponovnih ostrih retoričnih puščic zoper Katar se ni uresničila niti v minulih dneh večkrat omenjena možnost uvedbe novih sankcij proti Katarju ali celo »ločitev poti z zalivskimi državami« s suspendiranjem katarskega članstva v regionalni politično-obrambni organizaciji Svet za zalivsko sodelovanje (GCC). Kot je pojasnil bahrajnski zunanji minister Šejk Kalid bin Ahmed bin Mohamed Al Kalifa, odločitve o zamrznitvi članstva Katarja ne morejo sprejeti na hitro. Takšno odločitev se lahko sprejme zgolj znotraj GCC, je pristavil.

Savdski zunanji minister Adel Al Džubeir je napovedal, da bodo obstoječi politični in gospodarski ukrepi proti Katarju ostali veljavni, vse dokler Katar ne bo spremenil svoje politike na bolje. Novega časovnega ultimata za izpolnitev zahtev Katarju sicer niso postavili. Ponovno pa nameravajo razmere preučiti na naslednjem srečanju, ki bo potekalo v bahrajnski prestolnici Manama, ob čemer niso razkrili, kdaj se nameravajo ponovno sestati. Ko se bodo odločili za sprejetje novih ukrepov proti državi, bodo ti v skladu z mednarodnim pravom, je še napovedal Al Džubeir in pristavil, da jih bodo sprejeli ob primernem času. Politično-gospodarska blokada četverice proti Katarju se tako nadaljuje. Posredovanja kuvajtskega emirja in telefonska diplomacija številnih zahodnih voditeljev ni obrodila sadov.

Ostro proti Iranu

Katar so v arabski četverici obtožili dolgoletnega vmešavanja v notranjepolitične zadeve držav v regiji in dodali, da se mora takšna politika kraljevine končati. Ponovno so se obregnili tudi ob katarske dobre odnose z Iranom. Še enkrat več je tako postalo jasno, kako globok je prepad med sunitskimi arabskimi državami in šiitsko perzijsko republiko. »Iran je podpornik terorizma številka ena na svetu. Ne obstaja razlog, da bi z njim sodelovali. To je država, ki je izolirana od celotne mednarodne skupnosti. Ne preseneča, da obstaja zbližanje med Iranom in Katarjem,« je s svojo optiko mednarodnih odnosov razmere opisal Al Džubeir.

Še pred odločitvijo četverice se je oglasil katarski zunanji minister Šejk Mohamed bin Abdulrahman Al Tani. Ponovno je ostro napadel enomesečno gospodarsko-politično izolacijo svoje države s strani četverice. Označil jo je za »obleganje, jasno agresijo in žalitev«.