Okrog dvesto članov upokojenskih sindikatov iz desetih držav, od držav nekdanje Jugoslavije do Madžarske, Italije in Avstrije, je želelo s srečanjem pri mejnem prehodu v Slovenski vasi in podpisom listine spodbuditi Evropsko unijo in vlade svojih držav k pomoči beguncem in ravnanju z njimi na človeški in dostojanstven način. S podpisom listine so upokojenci izrazili tudi svojo zavezo in predanost za graditev pravične in solidarne združene Evrope.

»Smo generacija, ki je doživela in preživela dve vojni, tudi begunci smo bili. Zato smo na takšne stvari, ki se zdaj dogajajo po Evropi, občutljivi in nam ni vseeno,« je dejal Miloš Mikolič iz Sindikata upokojencev Slovenije. »Ljudem je treba pomagati. Kot smo mi bili nekoč deležni pomoči, je morajo biti tudi današnji begunci. To neko normalno načelo v življenju in odnosih. Zato nas zelo bolijo zlasti protesti proti nastanitvi beguncev. Ampak to je umetno ustvarjen strah, ki se potem širi po državi.«

Po Avstriji, Franciji in Siciliji še v Slovenijo

Srečanje upokojenskih sindikatov je bilo že četrto tovrstno v Evropi. Prvič so se upokojenci iz več držav zbrali junija lani v Avstriji, nato decembra v Franciji, aprila letos s tunizijskim sindikatom na Siciliji, tokratno pa je bilo po številu sodelujočih sindikatov tudi najbolj množično. Kot pravi predsednica Sindikata upokojencev Slovenije Francka Četkovič, želijo predvsem opozoriti Evropo in svet, da so »proti omejevanju svobode ljudi, proti politiki zapiranja meja pred begunci, ki prihajajo z vojnih in drugih območij, kjer nimajo normalnih razmer za življenje. Moramo ostati ljudje in pomagati ljudem, ki zgolj želijo priti na varno in tukaj živeti, dokler se doma ne uredijo razmere. Smo absolutno proti ograjam. Res nas je lahko sram, da v Sloveniji na tak način ščitimo sebe.«

Kot dodaja Četkovičeva, je nerazumljivo, da vodilni v Evropi in pri nas žičnate ograje in zidove sprejemajo kot dejstvo, češ da se branimo. »Strašijo nas pred begunci, pred ljudmi, ki bežijo z vojnih območij, strašijo nas, da ni denarja za pokojnine, da si jih bomo morali privarčevati sami, starejši pa prodati premoženje, če bomo hoteli preživeti. Strašijo zaposlene, da se ne smejo boriti za višje plače, saj bodo sicer ostali brez delovnih mest. Politika te države je torej zastraševanje s ciljem, da smo tiho in da smo premalo energični in zahtevni v svojih pravicah in svoboščinah.«

Zaskrbljeni zaradipopulističnih idej

Med vihrajočimi zastavami je bilo največ italijanskih, prišli so upokojenci iz trinajstih sindikatov iz različnih italijanskih provinc. V sosednji državi je med 18 milijoni upokojencev kar tretjina vključena v sindikate. »Evropa bi morala uveljaviti politiko združevanja, ne pa razdruževanja. Zagotavljati mora varnost, tudi socialno. Zaskrbljeni smo zaradi populističnih idej, ki se rojevajo po Evropi, zaradi politike strahu in razdruževanja,« pravi Ivan Petretti iz italijanskega sindikata upokojencev.

Zapiranje meja in poostrene kontrole so na svoji koži čutili tudi predstavniki sindikatov iz držav nekdanje Jugoslavije, dva avtobusa sta na meji čakala skoraj uro in pol. »Nič nimamo proti kontrolam na mejah,« je dejala Bruna Jovanović iz Pulja. »Smo pa proti prepovedim in žicam. Vstopili smo v združeno Evropo, ki naj bi nam prinesla lažji pretok potnikov in blaga med državami. In kaj se je zgodilo? Naenkrat smo dobili žice in čakanje na mejah. Naše sporočilo je: umaknite žice, sprostite pretok ljudi in blaga.«