Najbolj spornega dela predlagane nove uredbe o zbiranju komunalnih odpadkov – prepovedi zbiranja plastičnih zamaškov, starega papirja in drugih odpadnih surovin v humanitarne namene in druge družbeno koristne dejavnosti – ministrstvo za okolje in prostor ne bo uresničilo in je že napovedalo preoblikovanje tega dela uredbe. Toda komunalna podjetja in občine opozarjajo, da je v predlagani noveli še precej drugih nesprejemljivih rešitev.

Proti tehtanju v gospodinjstvih

Ena od njih je tehtanje odpadkov, za katero v osnutku očitno ni jasno določeno, kje oziroma kdaj ga bodo komunalna podjetja morala izvajati. Tako komunale kot občine pri tem še naprej nasprotujejo tehtanju odpadkov neposredno pri uporabniku in zaračunavanju storitev glede na dejansko količino odpadkov v posameznem gospodinjstvu, čeprav je tak način obračunavanja storitev po mnenju nekdanjega mengeškega župana Tomaža Štebeta edini pravičen. »Ker slovenski predpisi tehtanja izrecno ne zahtevajo, se v občinah oziroma komunalnih podjetjih branijo tehtanja posod ali vsaj spremljanja njihovega praznjenja, saj bi lahko potem ljudem zaračunavali le dejansko ustvarjene odpadke,« je Štebe že pojasnjeval za Dnevnik.

Danes komunale svoje storitve gospodinjstvom zaračunavajo po zelo različnih merilih – od velikosti zabojnika in števila odvozov ali števila oseb do površine stanovanja, števila nočitev in celo števila odlaganj v zabojnik – od katerih pa je po pojasnilih okoljskega ministrstva večina nezakonitih. Že obstoječi predpisi namreč dovoljujejo zgolj zaračunavanje po dejansko prevzeti količini odpadkov ali po velikosti zabojnika in po številu odvozov.

Komunalna podjetja oziroma občine uvedbe tehtanja odpadkov v gospodinjstvih ne sprejemajo, češ da bi tehtanje vsakega zabojnika oziroma vsake vreče posebej bistveno podražilo komunalne storitve, saj bi pomenilo velike dodatne investicije v nadgradnjo vozil in obstoječih sistemov evidentiranja. Podpirajo pa tehtanje celotne vsebine smetarskih vozil za potrebe nadzora nad zbranimi odpadki in njihovo nadaljnjo usodo.

Odvoz na poziv prevelik luksuz

Nesprejemljiva je zanje tudi uvedba možnosti odvoza komunalnih odpadkov na poziv. Na tak način komunale že odvažajo kosovne odpadke, za druge vrste komunalnih odpadkov pa rešitev po prepričanju Skupnosti občin Slovenije ni primerna zaradi rušenja uveljavljenega sistema in ustvarjanja nepredvidljivosti tako za uporabnika kot za komunalno podjetje. »Eno od temeljnih načel zbiranja komunalnih odpadkov je, da poteka racionalno in zagotavlja minimalne higienske standarde ter da se izvaja po vnaprej določenem urniku, ki uporabniku zagotavlja stalnost,« so poudarili v občinskih vrstah in dodali, da ni jasna niti cena takšne storitve na poziv.

Lokalne skupnosti in komunalna podjetja ne želijo niti, da jim država predpiše velikost posameznih zabojnikov in minimalno število odvozov ter zaostri nekatere druge standarde komunalnih storitev (na primer število zbiralnic na število prebivalcev), saj lahko na osnovi poznavanja lokalnih posebnosti in potreb to najbolje določijo same. Na okoljskem ministrstvu pravijo, da bodo vse prispele predloge pregledali in preučili.