Čeprav je slovenska vlada sredi lanskega leta vendarle odpravila birokratske ovire, ki so občinam preprečevale dokončno zaprtje nevarnih starih odlagališč, je evropska komisija uresničila grožnje in v teh dneh Sloveniji napovedala tožbo pred sodiščem Evropske unije zaradi 28 odlagališč, ki še vedno resno ogrožajo zdravje ljudi in okolje. Slovenija je obljubila, da bo potrebno sanacijo in zaprtje vseh okoljsko spornih občinskih in industrijskih odlagališč izvedla do 16. julija 2009, a tega skoraj osem let po pretečenem roku še vedno ni storila.

Kot smo že večkrat poročali, so zapiralna dela na opuščenih odlagališčih v preteklih letih zastala, ker upravitelji niso predložili nekajmilijonskega jamstva, ki ga je država zahtevala kot zavarovanje za stroške zaprtja odlagališča, če zanj ne bi primerno poskrbel njegov upravitelj oziroma občina. A ker je zahtevo izrecno predpisala šele leta 2009, številna komunalna podjetja posebnega prispevka za kritje jamstva od gospodinjstev niso pobirala. Naknadno denarja niso imela kje dobiti, saj zaračunavanje stroškov za nazaj ni dovoljeno.

Kljub temu je država še do lanskega leta vztrajala pri polnem finančnem jamstvu celo za odlagališča, na katerih so upravitelji vsaj del ali celo vse predvidene ukrepe prekritja, tesnjenja, odplinjanja in odvajanja odpadnih vod že izvedli in so potrebovali zgolj končni dokument – novo okoljevarstveno dovoljenje, da bi odlagališče tudi uradno zaprli.

Šele po vnovični bruseljski grožnji s tožbo je vlada maja lani sprejela novelo uredbe o odlagališčih, s katero je upraviteljem odlagališč komunalnih odpadkov v lasti občin omogočila, da občine lastnice namesto finančnega jamstva Agenciji RS za okolje (Arso) predložijo izjave, da so seznanjene z višino potrebnih sredstev za zapiralna dela in z zakonsko odgovornostjo, da denar zagotovijo. Zavezo sprejme občinski svet, v primeru njenega kršenja pa lahko ministrstvo z upravno izvršbo prisili občino v izvedbo ukrepov.

Odtlej je Arso izdal 12 okoljevarstvenih dovoljenj (OVD) za zaprtje starih odlagališč, preostalih 20 odlagališč, ki jih omenja tudi evropska komisija, pa bo po predvidevanjih okoljskega ministrstva tovrstno dovoljenje dobilo še letos. K temu naj bi pripomogli tako upravljalci odlagališč, ki so se aktivneje lotili njihovega urejanja in zapiranja, kot inšpekcije, ki opravljajo nadzor nad vsemi odlagališči.

»Arso pa pospešeno pregleduje dokumentacijo, ki je potrebna za izdajo OVD za čas zapiranja odlagališča in po njegovem zaprtju oziroma za zaprta odlagališča,« so še sporočili z ministrstva.