Že v zgodnjih jutranjih urah včerajšnjega dne naj bi se celjski kriminalisti z nalogom za hišno preiskavo oglasili na več naslovih fizičnih in pravnih oseb. Preiskave so opravljali na območju Celja, Maribora, opaženi so bili tudi na območju Rogaške Slatine in Žalca. Na celjski policijski upravi so bili danes, v zvezi s preiskavo, zelo redkobesedni. Tiskovna predstavnica Milena Trbulin je sporočila le, da preiskave opravljajo zaradi suma storitve več kaznivih dejanj, in sicer izneverjenja, poneverb ali neupravičene uporabe tujega premoženja, kršitev temeljnih pravic delavcev in poslovnih goljufij.

»Pri dveh fizičnih in treh pravnih osebah je bilo opravljenih skupno enajst hišnih preiskav. Po do zdaj zbranih podatkih pa naj bi protipravno pridobljena premoženjska korist in škoda, na račun omenjenih kaznivih dejanj, presegli pol milijona evrov,« je vse, kar je pojasnila Trbulinova.

Atrij obveznosti že dlje časa ni poravnaval redno

Preiskave so potekale ves dan, neuradno pa naj ne bi bil pridržan nihče. Preiskave naj bi se, prav tako neuradno, nanašale na družbo Atrij, ki upravlja več kot 300 stanovanjskih in drugih stavb na širšem območju Celja, ki zaradi neplačevanja obveznosti do dobaviteljev že nekaj časa dviguje prah. Težave z Atrijem so se začele pojavljati že lani, a so jih v družbi poskušali rešiti in utišati s tem, da so se novembra lani združili z družbo Fisa Nepremičnine iz Murske Sobote in skupaj ustanovili novo podjetje, imenovano Atrij Fisa, da bi tako lažje rešili likvidnostne težave. A te so se v začetku letošnjega leta le še povečale, kar so občutili tudi etažni lastniki večstanovanjskih stavb. Marsikdo je namreč debelo pogledal, ko je od Elektra Celje prejel obvestilo o domnevnem dolgu, čeprav je svoje obveznosti poravnaval redno, zraven pa obvestilo o možnosti, da bodo ostali brez elektrike. A je direktor Atrija Radovan Cink še februarja zagotavljal, da se z dobavitelji dogovarjajo o poplačilu dolga in ga bodo, čeprav v več obrokih, zagotovo poravnali. A stanovalcev, lastnikov in tudi najemnikov v večstanovanjskih stavbah to še zdaleč ni pomirilo. Še več, zdaj jih skrbi predvsem, kje je denar, ki se je zbiral na računu rezervnega sklada, in ni jih malo, ki se bojijo, da tega denarja ne bodo več videli.

Nekateri računi neposredno k odjemalcem

Družba Elektro Celje svoje grožnje ni uresničila in elektrike niso izklopili nikjer. A Atrij dolguje denar tudi mnogim drugim. Denimo Simbiu, družbi za ravnanje z odpadki. »Trenutni dolg znaša okoli 126.000 evrov in trudimo se, da bi bil poplačan. Zato smo poleg izvršbe na denarna sredstva vložili tudi izvršbe na njihove nepremičnine. Obenem pa se trudimo, da bi naše storitve povsod zaračunavali neposredno odjemalcem,« pravi Helena Kojnik, zadolžena za odnose z javnostmi v Simbiu, pa tudi Energetiki Celje, s katerim je poslovni odnos še obsežnejši, kompleksnejši in predmet neprestanih dogovorov in sporazumov, z namenom normalizacije poslovanja. Dobavo sanitarne tople vode zdaj zaračunavajo neposredno odjemalcem, podobno je pri daljinskem ogrevanju. »Najbolj izpostavljeno ostaja področje prodaje zemeljskega plina, kjer so stvari sistemsko nekoliko nedorečene, z Atrijem pa rešitev nismo mogli najti. Ko z njimi tudi nismo mogli več vzpostaviti stika in so bili nedosegljivi, pa smo odjemalce obvestili, da bomo prisiljeni odstopiti od omenjene pogodbe in kot dobavitelj prekiniti dobavo zemeljskega plina na vseh tistih odjemnih mestih, kjer ne bomo mogli zagotoviti nadaljnjega pogodbenega razmerja,« je pojasnila Kojnikova. Apelirali so tudi, naj se etažni lastniki ustrezno organizirajo in izberejo novega upravnika, ki jih bo ustrezno zastopal in s katerim bo mogoče doreči poslovno sodelovanje. Ker je večina etažnih lastnikov to storila, nakopičeni dolg ne raste več. Sicer pa v družbi Atrij, ki ga preiskuje tudi stanovanjska inšpekcija, telefoni že nekaj časa zvonijo v prazno, zaposleni pa naj bi dali odpoved. Doklicati nismo mogli niti direktorja Radovana Cinka, saj je bila tudi njegova telefonska številka nedosegljiva.