Za okoli pol ure se je za vrata sodne dvorane številka 18 zaprl senat ljubljanskega okrožnega sodišča, ki odloča o usodi 63-letnega Draga Railića. Upokojeni gradbinec je oktobra lani v naselju ob Ižanski cesti v Ljubljani zadavil svojo ženo Milko, s katero sta se ločevala. Senat, ki mu predseduje Sinja Božičnik, je pol ure tuhtal, ali naj konča dokazni postopek, na koncu pa odločil, da bo vpoklical še enega izvedenca psihiatrične stroke.

Na sojenju je do sedaj sodelovala dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, ki je pričala o Railićevi zamračitvi uma. Po njenih besedah ta v času uboja ni bila popolna, saj je od prvega udarca do konca davljenja obstajalo neko »okno«, ko bi se Railić lahko prebudil iz zamračenosti. »Iz izvedenskega mnenja izhajajo nejasnosti, ki jih je treba pojasniti,« je dejala sodnica Božičnikova in odločila, da bo moral izvedensko mnenje pripraviti nov strokovnjak. Sodnico je predvsem zmotilo, da je izvedenka v svojem mnenju uporabljala izraze kot popolno neobvladovanje, na koncu pa je sklenila, da njegova zamračitev ni bila popolna. Po mnenju sodnega senata je tako izvedensko mnenje ponekod v navzkrižju s samim seboj. Tožilstvo Railiću sicer očita uboj v bistveno zmanjšanem prištevnem stanju, kar pomeni, da je Railić zanj kljub vsemu kazensko odgovoren. Če bi bil v času uboja neprišteven, pa ne bi bil kazensko odgovoren in zanj zaporna kazen ne bi prišla v poštev.

Tožilka spremenila obtožnico

Tožilka Liljana Tomič je po koncu prebiranja listinskih dokazov nekoliko spremenila obtožnico. Railiću ne očita več, da je ženo udaril in takoj zatem tudi zadavil med prepirom, temveč da jo je udaril že prej, ko je govorila po telefonu z Nenadom O. Tožilka se je za to odločila na podlagi njegovega pričevanja, da je Milko slišal reči: »Ne se smejat,« šele nato pa naj bi sledil udarec in kričanje oziroma prepir. Railić je to zanikal in poudaril, da jo je udaril, ko je že nehala govoriti po telefonu, saj naj bi mu med drugim vrgla v glavo daljinski upravljalnik za televizijo in mu psovala mater.