Sodelovanje med Slovenijo in Poljsko je zelo dobro na vseh področjih, Poljska je po obsegu blagovne menjave in investicij 7. trgovinski partner Slovenije in državi praktično nimata nerešenih vprašanj, je v uvodu tiskovne konference drugega dne obiska poljskega predsednika Andrzeja Dude v naši državi dejal njegov gostitelj Borut Pahor. Državi imata zgolj na področju delovanja in sodelovanja znotraj EU nekoliko drugačne poglede, zato se je slovenskemu predsedniku zdelo toliko bolj pomembno, da sta kljub temu podpisala skupno izjavo glede prihodnosti EU.

EU brez ekskluzivnih klubov

Izjava temelji na spoštovanju enakopravnosti in različnosti med članicami, na skupni kulturni identiteti in vrednotah, na zavezanosti politiki miru in svobodi ter zavezanosti skupni prihodnosti. Z izjavo sta se državi med drugim zavezali, da bosta krepili politični dialog in zaupanje med voditelji držav članic, krepili varnost v okviru Nata in zaščito zunanjih meja ter da si bosta prizadevali za dokončanje projekta skupnega trga in za dosledno upoštevanje štirih temeljnih svoboščin. Državi si bosta prizadevali za racionalizacijo upravnih postopkov in omejitev pretirane birokracije ter boljšo komunikacijo s tistimi državljani EU, ki vanjo izgubljajo zaupanje.

Poljski premier se je izrekel proti oblikovanju »klubov«, EU bi se po njegovem morala razvijati v smeri, da bi bila vključujoča za vse. Vendar pa je koncept Evrope več hitrosti, je priznal Duda, realnost, ki se že kaže v območju evra, v katerem so ene države članice, druge ne, ter v schengenskem območju, v katerem prav tako niso vse članice EU. To predvideva že temeljna lizbonska pogodba, zato tudi rimska izjava, sprejeta na vrhu v Rimu minuli konec tedna, za Poljsko ni bila sporna, je pojasnil Duda, čeprav je poljska premierka Beata Szydlo grozila, da je ne bodo podpisali.

Predsednika sta neformalni del srečanja začela v nedeljo, ko se jima je pridružil predsednik predsedstva BiH Mladen Ivanić, kar je bila priložnost za podrobnejšo seznanitev poljskega gosta o razmerah na zahodnem Balkanu. Andrzej Duda pa je analiziral razmere na vzhodu Evrope in baltskih državah v luči ukrajinske krize in odnosov EU z Rusijo.

Po pogovorih s Pahorjem se je poljski predsednik ločeno srečal še s premierjem Mirom Cerarjem in predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom. V pogovorih so znova pohvalili dobre odnose in gospodarsko sodelovanje med državama, govorili pa so tudi o prihodnosti EU in pomenu evropske perspektive za stabilizacijo zahodnega Balkana in drugih temah. Cerar se je zahvalil tudi za poljsko pismo podpore za izgradnjo drugega tira železniške proge med Koprom in Divačo in izpostavil pomen krepitve sodelovanja med Luko Koper in poljskimi logističnimi podjetji.