Ali ste prepričani, da denar, ki ga nakazujete upravniku za skupne stroške bloka in za rezervni sklad, konča oziroma nedotaknjen leži na pravem računu? Zagotovilom zdaj že zloglasnega upravnika Atrij so verjeli tudi etažni lastniki v Celju, dokler jim dobavitelj ni zagrozil z odklopom elektrike zaradi neplačanih računov, ki so jih lastniki sicer upravniku redno poravnavali. Izkazalo se je, da bi Atrij z neplačevanjem skupnih računov in nepooblaščenim praznjenjem rezervnih skladov več kot 10.000 ljudi lahko oškodoval za več milijonov evrov.

Sistemskega nadzora ni

V upravniških vrstah in tudi na ministrstvu za okolje in prostor trdijo, da je takšno početje kraja, ki se je morajo lotiti organi pregona. A to ne spremeni dejstva, da je lahko upravnik brez vsakršnih težav več mesecev zavajal etažne lastnike in njihove nadzorne odbore, lastniki pa bodo zdaj očitno morali še enkrat plačati položnice in denar nato terjati od upravnika, ki je v finančnih težavah. Kako je to mogoče? »Atrij je lahko celo leto lagal, ker etažni lastniki nad njim niso mogli vršiti nadzora. Kajti upravniki poslujejo in sklepajo pogodbe z dobavitelji v svojem imenu, čeprav za račun etažnih lastnikov. Lastniki ne morejo neposredno vedeti, ali je upravnik od etažnih lastnikov pobrani denar dejansko nakazal naprej, temveč morajo verjeti upravniku,« opozarjajo v Združenju etažnih lastnikov Slovenije (ZELS).

Dolgovi Atrija so očitno presegli vse razumne meje, zato so dobavitelji – konkretno Elektro Celje – z njim izgubili potrpljenje in se obrnili direktno na etažne lastnike. Balon je v tem primeru počil, toda drobne kraje upravnikov, prelivanje in nenamenska poraba denarja etažnih lastnikov se lahko po številnih blokih nemoteno dogajajo naprej, na osnovi izkušenj članov poudarjajo v ZELS. »Medtem ko nadzor etažnih lastnikov ne deluje, nujnega sistemskega nadzora nad upravniki in sankcioniranja kršiteljev sploh ni. Država je z obveznim imenovanjem upravnikom zagotovila dolgoročen posel in velike zaslužke, na nujen sistemski nadzor pa očitno namerno pozabila,« so prepričani ne le v ZELS, temveč tudi v Društvu etažnih lastnikov Velenje, Kurilnem odboru Deteljica in Združenju dejavnih etažnih lastnikov (ZDEL).

Nova zakonodaja do konca leta

Na okoljskem ministrstvu pa vztrajajo, da gre v primeru Atrija za domnevno kriminalno dejanje, ki ga noben zakon ne more preprečiti. Nadzor nad upravniki država po njihovem prepričanju zagotavlja prek stanovanjske inšpekcije, ki je Atrij že vzela pod drobnogled in bo letos prav zaradi zavedanja o problematiki upravljanja večstanovanjskih stavb preverila še 75 naključno izbranih upravnikov. Da so v podobni akciji inšpektorji že lani ugotovili, da jim stanovanjski zakon ne dovoljuje kaznovanja kršitev pri poslovanju upravnikov z denarjem etažnih lastnikov, niso omenili.

Po odzivu na celjski primer je tudi težko verjeti ministrstvu, da bo novi stanovanjski zakon, katerega osnutek naj bi bil pripravljen do konca leta, prinesel večjo transparentnost in jasnost poslovanja upravnikov. »V tem okviru bomo podrobno preučili možnost uvedbe ločenih računov za posamezno stavbo, obvezno zavarovanje upravnikov in hitrejšo uvedbo začasnih upravnikov ter tudi možnost povečanja nadzora inšpekcijskih služb nad delom upravnikov,« so sicer obljubili.