Predstava Prešernovega gledališča Kranj in SNG Nova Gorica Podsvet postavlja v ospredje enega najbolj perečih problemov sodobne civilizacije – pedofilijo v virtualnem svetu. Podsvet je sistem, v katerem pa vseeno veljajo določeni zakoni, morala. »Vpliva sodobne tehnologije na naše življenje ne smemo zanikati, temveč se mu moramo prilagoditi in sprejeti načine, s katerimi nove tehnologije spreminjajo svet, vendar tako, da jih ne zlorabljamo,« nam je povedal Miha Rodman, eden izmed članov igralske zasedbe kranjskega gledališča.

Provokativna zgodba avtorice Jennifer Haley med drugim poraja številna etična vprašanja in dileme o mladih ter zavedanju o varni uporabi interneta. Postavljeni smo pred vprašanje, ali je v virtualnem svetu mogoče izživeti vse, tudi pedofilijo in zločin, ne da bi za to nosili posledice in ne da bi to vplivalo na resničnost.

Vabljiva anonimnost

Miha Rodman, ki igra Woodnuta, nam je zaupal svoj pogled na uprizorjeno delo. Njegov lik predstavlja avatarja detektivke Morris, ki v Podsvetu odpravlja nepravilnosti. Ljudje v Podsvetu pozabijo na obvezujoče družbene ideje o »moralno čistem, svetovljanskem vedenju«. Znajde se v svetu, v katerem morbidna dejanja postanejo izvedljiva. Woodnut se zaplete v razmerje z mlado deklico Iris, za katero se v resnici skriva profesor Doyle. Na koncu predstave mora Woodnut deklico ubiti, saj se ne smeta čustveno navezati. Ker pa se to vendarle zgodi, je njegovo poslanstvo, da bi odpravil nepravilnosti v sistemu, ogroženo. Zavedanje, da ta svet ni resničen, vendarle prevlada, zato jo ubije.

Kot poudarja Rodman, gre za predstavo, ki odpira vprašanja, ob katerih se moramo zamisliti. Ali bo torej vabljiva anonimnost Podsveta nekoč premamila tudi nas in pod vprašaj postavila našo moralo in samo smiselnost družbenih zakonov? Umetnost je vedno zrcalo družbe. Tudi mladi smo avatarji svojega »podsveta«. Ustvarjamo lažne profile, kjer smo to, kar smo in kar bi želeli biti, ne da bi nas kdo obsojal in bi nas bilo strah.