Rumena dvonadstropna stavba na Kališnikovem trgu je letos postala prav posebno stičišče. V njej je namreč januarja pod okriljem javnega zavoda Ceneta Štuparja – centra za izobraževanje Ljubljana ter v sodelovanju s Cankarjevo knjižnico Vrhnika, Domom starejših občanov Grosuplje in zavodom Oreli zaživel večgeneracijski center. Ekipa javnega zavoda je tako po DPlacu na Linhartovi cesti, kjer pri prvih korakih na podjetniški poti že nekaj časa pomagajo stopati podjetnikom začetnikom, odprla še N'šPlac, kot so poimenovali novo večgeneracijsko središče. To je, kot so pojasnili, v prvi vrsti namenjeno predvsem tistim posameznikom, ki se težje vključujejo v okolje.

»N'šPlac je osrednji prostor srečevanja v lokalnem okolju, njegov namen pa je različnim ranljivim skupinam ponuditi vsebine in aktivnosti, s pomočjo katerih bi preprečili njihov zdrs v revščino in spodbudili njihovo vključevanje v družbo,« so pojasnili v zavodu in ob tem poudarili, da bodo vrata na Kališnikovem trgu odprta za vse.

Kako pestro bo odslej dogajanje na Ježici, je razkrival že sredin utrip v učilnicah novega centra. Na eni delavnici so migranti različnih narodnosti pisali razglednice, ki jih bodo poslali v domovino, na drugi so svoji ustvarjalnosti z izdelovanjem vrtnic iz krep papirja prosto pot pustile občanke. »V centru Ceneta Štuparja se vsak dan srečujemo s posamezniki iz različnih ranljivih skupin, ki so že vključeni v naše programe. To so predvsem ljudje, ki so se znašli v težkem finančnem položaju, brezposelni, upokojenci, otroci s posebnimi potrebami, begunci. Pri delu z njimi smo se veliko naučili in hkrati prepoznali njihove potrebe,« je na uradnem odprtju centra povedal direktor zavoda Ceneta Štuparja Bojan Hajdinjak.

Vrata odprta od ponedeljka do petka

Večgeneracijski center je odprt od ponedeljka do petka med 8. in 18. uro. V tem času se bodo obiskovalci lahko družili, brali časopise, gledali televizijo ali se zabavali ob igranju družabnih iger, medtem ko bodo štiri ure na dan na voljo tudi raznovrstne gibalne, miselne in ustvarjalne aktivnosti, kot so denimo delavnice za osebnostno rast izobraževanja s področja e-uprave, dednega prava in finančne pismenosti ter gibalne in umske vadbe.

»Ljudje bodo širili svojo socialno mrežo, sklepali prijateljstva, se učili drug od drugega in predvsem spoznali, da niso sami,« je Hajdinjak prepričan o delovanju centra, ki ga financirata ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropski socialni sklad, projekt pa podpira tudi pet občin: ob ljubljanski mestni občini še vrhniška, grosupeljska in kamniška občina ter občina Ivančna Gorica.